So stresom sme sa stretli už všetci. Je bežnou súčasťou našich životov a často z neho môžeme aj vyťažiť. Je dôležité rozoznávať stres, ktorý je zdravý a cítime ho pri výstupe z komfortnej zóny od dlhodobého stresu. Tu musíte najprv poznať jeho príčinu, ktorú sa budete snažiť odstrániť. Inak môže mať stres na fatálne následky a výrazne znížiť kvalitu vášho života.
Čo je stres: zoznámte sa s pozitívnym stresom
Stres sa u väčšiny ľudí prejavuje ako emociálne a/alebo fyzické napätie, ktoré spôsobujú rôzne udalosti a myšlienky. Spája sa s pocitmi ako frustrácia, úzkosť, strach, hnev, agresia, podráždenosť, nervozita, smútok, depresia. Telo tak reaguje na výzvu, požiadavky, nečakané udalosti či životné zmeny. V strese sme v situáciách, ktoré ohrozujú náš pocit vlastného ja, alebo keď máme pocit, že nemáme dostatočnú kontrolu.
Čo nás vlastne stresuje?
K stresu môže viesť mnoho vecí: smrť blízkej osoby, rozvod alebo rozchod, strata zamestnania alebo neočakávané finančné problémy. Stres v práci má tiež negatívny vplyv na duševné zdravie.
Je úplne normálne, že nás stresujú aj pozitívne životné zmeny, ako napríklad sťahovanie do väčšieho domu, povýšenie v práci alebo dovolenka. V týchto situáciach je ale dôležité vedieť, že sme v strese a nenechať sa krátkodobými emóciami ovládnuť.
Ako sa stres delí?
Pri strese je potrebné rozoznávať, či ide o krátkodobé alebo dlhodobé napätie:
- v kratšom horizonte môžeme hovoriť o pozitívnom v strese, ktorý nám môže v mnohom pomôcť
- dlhodobý stres spôsobuje zdravotné ťažkosti a zdravý život s ním nedá viesť
Stres ešte možno poňať aj z hľadiska akútnosti:
- Akútny/krátkodobý stres sa objavuje pri hádke s blízkou osobou, pri skúšaní nových aktivít, športov, cestovaní alebo pri predstavovaní sa v novej skupine ľudí, keď sme stredobodom pozornosti. Tento pocit väčšinou netrvá dlho, pomáha nám zvládať nové, náročné a vzrušujúce udalosti.
- Chronický/dlhodobý stres vzniká pri vážnejších problémoch, ako sú finančné problémy, nešťastné vzťahy, ťažkosti v práci, alebo pocit straty sebasamého. Veľakrát si tento typ stresu neuvedomujeme, až do kým sa nezačne prejavovať rôznymi zdravotnými ťažkosťami.
Poznajte fyzické príznaky stresu
Na každú stresujúcu situáciu reaguje telo vyplavovaním určitých hormónov, ktoré zvyšujú ostražitosť mozgu, spôsobujú napätie svalov a zvyšujú pulz. Telo sa týmto spôsobom chráni a pomáha nám zvládať situáciu. Stresový hormón, alebo inak kortizol, zohráva v našom tele dôležitú úlohu.
Príznaky dlhodobého stresu
Vyzerajú inak ako spotené ruky alebo zrýchlený dych:
- vysoký krvný tlak
- ochorenia srdca
- cukrovka
- obezita
- depresia alebo úzkosť
- kožné problémy, ako je akné alebo ekzém
- menštruačné problémy
Je dôležité pamätať na to, že ak už máte zdravotné problémy, je pravdepodobné, že ich vplyv dlhodobého stresu ešte viac zhorší.
Ďalšími zdanlivými príznakmi stresu z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska sú:
- hnačka alebo zápcha
- potenie
- búšenie srdca a zrýchlený tep
- zabúdanie
- časté bolesti hlavy
- nedostatok energie a neschopnosť sústredenia
- stuhnutá čeľusť alebo krk
- únava
- úbytok alebo nárast hmotnosti
Ako sa zbaviť hnačky zo stresu
Medzi bežné a časté príznaky stresu patrí hnačka. V nevhodnej situácii použite lieky, ako napríklad čierne uhlie alebo overené babské recepty. Rýchle tipy:
- pite dostatok tekutín, telo sa pri hnačke dehydruje
- minerálka
- mierne sladený čierny čaj
- odvar z repíka, harmančeka, mäty
- kokosová voda
- jedlo zvoľte diétne bez tuku a korenín
- ryža
- kuracie a morčacie mäso
- zemiaky
- mrkva
- sucháre
- piškóty
- banány
Určite sa vyhnite mlieku a mliečnym výrobkom, káve, džúsom či sladkým nápojom.
Náš tip: Pri hnačke skúste pohár Coly zriedenej s minerálkou v pomere 1:1 a slané tyčinky.
Počas stresu sa však aj správame inak. Typické zmeny v správaní:
- odťahovanie sa od iných ľudí a bezdôvodné vyskakovanie
- nerozhodnosť a nepružnosť
- plačlivosť
- problémy so zaspávaním alebo príliš veľa spánok
- sexuálne problémy
- fajčenie, pitie alkoholu alebo užívanie drôg
Pozrime sa ešte na zúbok kortizolu – stresovému hormónu.
Čo ovplyvňuje kortizol
Kortizol má v ľudskom tele vplyv na niekoľko oblastí:
- reguluje spánok
- znižuje zápaly
- zvyšuje cukor v krvi
- ovplyvňuje ako telo využíva karbohydráty, tuky a proteiny
- kontroluje krvný tlak
Ako sme už spomínali aj vyššie, krátkodobý stres môže byť zdravý a prínosný. V nebezpečnej situácii začnú adrenalínove žľazy vylučovať korizol ako chrániaci mechanizmus. Telo má dostatok energie zvládnuť situáciu. Z dlhodobého hľadiska vedie zvýšená hladina kortizolu k zápalom a zvyšovaniu krvného tlaku.
Každý z nás sa však so stresom vyrovnáva inak. Závisí to od genetiky, raných životných udalostí, osobnosti a sociálnych a ekonomických okolností.
Poznajte aj hormóny šťastia
Naše šťastie a pocity zabezpečujú 4 základy hormóny, ktorých tvorbu vieme cielene podporiť. Pozrite sa na to, aké to sú a ako môžete zvýšiť ich hladinu.
Koho stres ovplyvňuje?
Stres pociťuje každý človek. Niektorí z nás ho však dokážu využívať vo svoj prospech a vedia ho ovládať (alebo skôr seba v stresujúcej situáci? :)) Jednoznačne však stresom trpí určitá skupina ľudí viac:
- ľudia s veľkými dlhmi alebo finančnou neistotou
- ľudia z menšinových etnických skupín alebo ľudia z LGBTIQ+, ktorí musia bohužiaľ čeliť predsudkom a diskriminácií (vedecký článok o vplyv predsudkov, sociálneho na stresu na lesbičky, gejov a bisexuálnych ľudí https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2072932/)
- ľudia so zdravotným postihnutím alebo dlhodobo zlým zdravotným stavom
- ľudia, ktorí nemajú pod nohami pevnú pôdu, nevedia „kto sú“, čo v živote chcú, akým smerom sa môžu vydať
- ľudia v dlhodobo zlých partnerských vzťahoch a obete domáceho násilia
Ako sa zbaviť stresu, úzkosti, nervozity
Tak ako proti všetkému, aj proti stresu sa dá bojovať. Pripravte sa ale na to, že to zaberie určitý čas a vy sa musíte obrniť trpezlivosťou. Vyhraďte si čas na poznanie seba samého a zároveň sa vám tak možno naskytne hlbší pohľad so svojho vnútra, vďaka čomu pochopíte mnohé. Nielen to prečo vás konkrétne udalosť alebo vec stresuje.
Spoločne sa poďme zamerať na to, ako zvládať stres, ktorý nie je chronický a ktorého súčasťou nie sú a ťažké depresie a úzkosti. S tým by vám mal pomôct váš psychológ alebo iná kvalifikovaná osoba s dostatočným vzdelaním a vysokým levelom profesionality.
Zbaviť sa stresu a bojovať proti dlhodobému stresu najprv musíte chcieť. To je úplným základom.
1. Indentifujte, kedy je stres problém
Je veľmi dôležité vedieť indentifikovať a prepojiť fyzické aj emočné príznaky stresu, napätia a úzkosti.
Nikdy neignorujte tzv. „red flags“ alebo výstražné signály. Naše telo s nami komunikuje vždy. Máte napäté svaly? Ste stále unavený? Bolí vás hlava?
Hľadajte príčiny a to, čo spôsobilo, prečo ste v strese. Ak už máte pomyselný zoznám situácií a vecí, rozdeľte ich na:
- problémy s praktickým riešením
- problémy, ktoré dokáže vyriešiť čas
- a problémy, ktoré nedokážete ovplyvniť
Pomaly začnite riešiť prvú skupinu problémov. Môžete si pripraviť plán, prípadne sa poradiť s najbližšími. Vždy je dobré mať realistické očakávania a prioritizovať. Ak je toho príliš veľa, nebojte sa požiadať o pomoc a naopak hovoriť nie.
2. Vidíte niekde priestor na zmeny?
Beriete si toho na seba príliš veľa? Čo z toho by ste mohli prenechať niekomu inému? Je niečo, čo by ste mohli robiť pomalšie a pokojnejším spôsobom? Znova začnite od základov. Prekopte svoje priority a zreorganizovať svoj život tak, aby ste sa nesnažili robiť všetko naraz. Dávajte si malé ciele a postupujte pomaly.
3. Vybudujte si zdravé vzťahy – so sebou, ale aj s ostatnými
Je dôležité mať okolo seba dobrých ľudí, s ktorými zdieľate aspoň základné hodnoty. Nemusí ich byť veľa. Majte okolo seba malú skupinku blízkych priateľov. Alebo sa obracajte rodinu, ak sú vaše vzťahy v poriadku. Vaši blízki vám ponúknu pomoc a praktické rady, obohatia vás iným pohľadom na vec, pretože vaše problémy vidi objektívnejšie než vy. Sú v tom totiž bez emócií.
Ak potrebujete rozšíriť svoju sociálne sieť, prihláste sa na hodiny toho, čo vás baví. S danými ľuďmi budete mať minimálne jedno spoločné hobby, koníček. Vzájomne sa povzbudíte, inšpirujete a namotivujete.
Dobrý vplyv na náladu môže mať napríklad aj dobrovoľníctvo. Zmeníte tak možno trocha pohľad na vec a takisto spoznáte ľudí s dobrým srdcom.
4. Zdravý životný štýl – pestrá a zdravá strava vám pozdvihne náladu
Kvalitné živiny, vyvážená strava a dostatok vitamínov a tekutín zlepší náladu, schopnosti mozgu a vaše pocity zo seba samého! Nemusíte si počítať kalórie a odpierať si obľúbené jedlá. Nahraďte ich lepším, zdravším či ľahším variantom. Ide o to, že určité potraviny dokážu znížiť level stresového hormónu – kortizolu.
Stredomorská strava pomáha znižovať hladinu kortizolu
Potraviny, ktoré patria do skupiny stredomorských, sú ideálne, ak trpíte v strese. Doprajte si dostatok rýb, hydiny, ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a zdravých tukov. Táto strava je vyvážená a čerstvá a hodí sa každému, nielen ľudom v strese…
Zamerajte sa na menej spracované jedlo a dostatok vitamínu B, ktorý pomáha metabolizovať kortizol. Nezabudnite ani na príjem omega-3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú redukovať zápaly. Dôležité je aj magnézium, ktoré okrem iného pomáha telu a mysli relaxovať. Potraviny bohaté na proteiny zasa vyrovnávajú hladinu cukru v krvi. Nezabudnite ani jedlá pre zdravé črevá, alebo inak probioticky bohaté a fermentované pochutiny, ktoré znižujú hladinu cholesterolu.
Zoznam potravín, ktoré vám pomôžu zabojovať so stresom:
- Ančovičky
- Avokádo
- Chia semienka
- Ľanové semienka
- Sleď
- Makrela
- Olivový olej
- Ústrice
- Losos
- Sardinky
- Tuniak
- Vlašské orechy
- Avokádo
- Banány
- Brokolica
- Tmavá čokoláda
- Tekvicové semienka
- Špenát
- Mandle
- Kuracie prsia
- Vajíčka
- Chudé hovädzie mäso
- Šošovica
- Arašidy
- Quinoa
- Morčacie prsia
- Tuniak
- Losos
- krevety
- Grécky jogurt
- Kefír
- Kimči
- Kombucha
- Kyslá kapusta
5. Dajte si pozor na alkohol, cigarety, drogy a iné krátkodobé riešenia
Ak to dokážete, obmedzte alebo vynechajte fajčenie a pitie. Môže sa zdať, že znižujú napätie, ale v skutočnosti problémy zhoršujú. Alkohol vás na pár hodín uvoľní, ale keď z tela vyprchá, spôsobí vám úzkosti. Rovnako si pri úzkostiach dajte pozor aj na kofeín, ktorý môže pocity frustrácie zvyšovať.
6. Pohyb, šport, príroda a čerstvý vzduch
Fyzické cvičenie pomáha bojovať s prejavmi stresu tým, že telo produkuje hormóny šťastia – endorfíny, ktoré zlepšujú vašu náladu. Ak ste v strese, môže byť ťažké motivovať sa, ale aj malá aktivita môže priniesť zmenu. Môžete sa napríklad snažiť trikrát týždenne chodiť 15 – 20 minút. Nezabudnite na chôdzu a pobyt na čerstvom vzduchu.
Skvelým nástrojom proti stresu sú silový tréning, jóga alebo beh.
7. Naozaj sa nebojte relaxovať a vypnúť
Nájdite si čas na oddych a starostlivosť a čas o seba. Môžete napríklad počúvať, čítať knihy, spraviť si masku na tvár, pedikúru alebo čokoľvek, čo máte radi. Pri znižovaní úrovne stresu je veľmi dôležité nájsť rovnováhu medzi zodpovednosťou voči iným a zodpovednosťou voči sebe.
8. Mindfulness, meditácia a prítomný okamih
Mindfulness alebo meditácia je jednoduchý a zaručený spôsob vašej mentálnej pohody. Môžete ju praktizovať kdekoľvek a kedykoľvek. Meditácia je skvelým nástrojom na to byť viac prítomný, dokázať sa od vecí odpojiť, žiť trocha ako taký pozorovať vlastného života.
V rámci večernej meditácie si môžete spomenúť na 3 veci, za ktoré ste v ten deň vďačný. Tiež sa zamyslíte nad tým, čo ste v ten deň dosiahli a akú úlohu už máte za sebou.
Viete, aké sú dlhodobé účinky meditácie?
- lepší spánok najmä vďaka vedeným spánkovým meditáciám
- zlepšenie pamäte, koncentrácie a vnímania (meditácia zvyšuje aktivitu v mozgových oblastiach spojených s relaxáciou, šťastím, koncentráciou, sebauvedomením a ďalšími pozitívnymi emóciami a vlastnosťami)
- zvýšená úroveň šťastia, spokojnosti a súcitu (schopnosť prejavovať skutočný súcit nie je založená na situácii, ale skôr na otvorenosti. Súcit v sebe máme zakódovaný všetci a meditácia je nástrojom, ktorý nám umožní dostať sa naozaj hlboko. Ku skutočnému šťastiu, súcitu a spokojnosti v našom vnútri)
- zdravší imunitný systém – zdravé telo je odrazom zdravej mysle
- zlepšenie bdelosti a schopnosti sústrediť sa (je ťažké pracovať v strese a vyčerpanosti či neschopnosti sústrediť sa, mindfulness pomáha s koncentráciou a upokojením mysle, praktizujte ju kedykoľvek a kdekoľvek)
Namiesto multitaskingu si skúste vybrať jednu prácu alebo činnosť a venujte sa jej. S praxou sa tak zlepší vaša produktivita a vaša inteligencia a kreativita dostanú dostatok priestoru na prejavenie sa. Mindfulness môžete praktizovať pri umývaní riadu, vysávaní, prechádzke.
9. Spíte!
Ak máte problémy so spánkom, znížte množstvo kávy a kofeínu. Existujú aj ďalšie vychytávky, vďaka ktorým môžete optimalizovať svoj spánok. V priemere by sme mali spať 6-8 hodín na každý 24- hodinový cyklus. Spánok si môžete rozdeliť aj do 2 etáp počas noci a poobedný šlofík podľa potreby.
Keď nemáte dostatok spánku:
- nie ste kreatívny
- zhoršuje sa vaša pamäť
- neregenerujú sa svalové a mozgové bunky
- rýchlejšie starnete
- nedostatočná regulácia tepla a chaldu
- výrazne slabšia imunita
- zvýšený kortizol a iné stresové hormóny
- nerovnováha hormónov regulujúcich hladinu cukru v krvi
Tipy pre lepší spánok
Svetlo
Prirodzené svetlo je dôležité na prirodzené zvyšovanie rannej hladiny kortizolu, ktorá poháňa mozog a telo a donúti ho vstať z postele. Okolo 5. hodiny ráno sa z tela uvoľňuje aj VIP – hormón vazoaktívny intestinálny polypeptid, ktorý sa stará o správnu funkciu vylučovania a hladinu chute do jedla.
Vystavovanie sa slnku v ranných hodinnách, pomáha uvoľňovať kortizoval, nakopne telo a naštartuje denný rytmus. Ak si nemôžeme dopriať slnenčné lúče, kortizol pomáha uvoľňovať zelený čaj, bylinky alebo aj káva.
Tma
Naše telo funguje podľa vlastných vnútorných hodín – cirkadiánneho rytmu, ktoré sa prispôsobuje vonkajším signálom: svetlu a tme.
Moderné zariadenia – monitory, telefóny, obsahujú veľké množstvo modrého svetla a narúšajú vnútorné hodiny.
Vedeli ste, že…modré svetlo obsahuje aj slnko? To stimuluje senzory v očiach a v mozgu, zvyšuje tvorbu melatonínu, čo je počas dňa nevyhnutné. Keď ale prijímate modré svetlo večer, nemôže zaspať, pretože kvôli zvýšenému melatonínu, nepociťujete únavu. Tým si jednoducho narúšate biologické hodiny.
Vytvorte si v spálni dostatočnú tmu pomocou:
- masky na spanie
- zatemňovaích závesov a roliet
- žiaroviek s jemným žltým svetlom a s možnosťou nastavenia tlmenia
- nočného režimu na telefóne
- aplikácii flux na notebooku
- okuliarov, ktoré blokujú modré svetlo
- čo najmenej umelého osvetlenia v spálni po západe slnka
Hluk
S hlukom v spálni môžete tiež ľahko zabojovať a skvalitniť si tak spánok. Používajte štuple do uší, alebo aplikáciu simulujúcu biely, ružový šum.
Pocit, že stojíme nohami pevne na zemi
Sme súčaťou prírody, a preto by sme mali byť čo najviac na čerstvom vzduchu, chodiť naboso, plávať v jazere či oceáne. Nie vždy, a to najmä v našom podnebnom stredoeurópskom pásme, sú tieto veci možné.
K pocitu uzemnenia (grounding)si môžete dopomôcť. Či už jógou a správnymi asanami alebo špeciálnou podložkou pod matrac. Zemský povrch má prirodzenú magnetickú frekvenciu, ktorá podporuje náš denný režim, hormonálne cykly, absorpciu voľných elektrónov, ktoré znižujú stres.
Teplota
K zvýšeniu telesnej teploty dochádza v popoludní. Ak však chceme kvalitný spánok, je nevyhnutné, aby sa naše telo večer ochladzovalo. Najnižšiu teplotu má nad ránom. Všimli ste si niekedy, že v lete sa vám ťažšie zaspáva? Spôsobujú to práve vyššie teploty.
Optimálna teplota pre spánok je 15 až 19 stupňov. Ak v spálni máte viac, telo je zaneprázdnene vlastných ochladzovaním.
Telesnú teplotu môžete optimalizovať studenou sprchou vychladením spálne alebo používaním chladiaceho systému na posteľ.
Letecký režim
Všetky elektro a wi-fi zariadenia, ktoré máte, by ste mali prepínať do režimu lietadla. Elektroniku nedržte v spálni.
Svoj spánok dnes môžete vďaka technológiám aj vylepšiť. Zariadenia a appky na monitoring spánku vám pomôžu zistiť, aká je kvalita vášho spánku a čo môžete vylepšiť.
Zariadenia:
Alebo skúste appky:
10. Buďte svojím najlepším priateľom
Ako sa chováme k našim najbližším a najlepším priateľom? S láskou, úctou, rešpektom. Vždy sa snažíme svojho najlepšieho kamoša/kamošku podržať, vypočuť, byť tu pre nich. Chceme im podať pomocnú ruku a mať pre nich hlboké pochopenie. Rozveseliť ich, keď sú smutní. Zabaviť ich, keď sa nudia. Dať im milý narodeninový darček, ktorý im bude navždy spomienkou.
Prečo sa nechováme aj k sebe tak ako k našim najlepším priateľom? Nie sme predsa osobou, s ktorou žijeme a budeme žiť najldhšie? Netrávime práve najviac času so sebou samým? Vidíte ten zmysel???
Pre zdravie ducha, sebarozvoj a spokojný život, je veľmi dôležité nebyť na seba príliš tvrdý a prísny. Nebojte sa pochváliť a odmeniť. Nebojte sa povedať kolegom NIE, keď sa vám na pivo nechce a chcete si len doma čítať knihu. Nebojte sa vynechať fitko, keď ste naozaj uťahaný, dajte si svižnú 30 minútovú prechádzku a choďte si oddýchnuť. Vždy si poraďte tak, ako by ste radili svojmu najlepšiemu priateľovi/priateľke.
Ako sa zbaviť stresu z práce
Veľmi častým pôvodom stresových situácií a dlhodobého stresu je práca. Ak máte stres v práci a vidíte na sebe príznaky stresu, musíte zapracovať na rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom. Porozprávajte sa so svojím nadriadeným alebo personálnym tímom o tom, ako sa cítite. Pripravte si návrh zmien a diskutujte. Tak zistíte, či je vôbec možné robiť zmeniť vaše pracovné vyťaženie.
Vedeli ste, že ľudia postihnutí stresom v prácu stratia schopnosť pracovať v priemere na 24 dní kvôli zlému zdravotného stavu?
Ako sa zbaviť stresu zo školy a pred skúškou
Škola a skúšky sú jednou z najstresujúcejších vecí v živote mladých ľudí. Všetko však má svoje riešenie a ak na sebe pocítite príznaky stresu, môžete s nimi zabojovať. Je veľmi pravdepodobné, že sa nejedná o dlhodobý stres. Pred skúškou sa snažte poriadne vyspať. Ak to jednoducho nejde, skúste si aspoň oddýchnuť pri nejakej obľúbenej aktivite. Poďme sa pozrieť aj na konkrétnejšie tipy:
- Praktikujte vizualizáciu, ktorá vás upokojí a pomôže vám odpútať sa od toho, čo vás stresuje, predstavovať si môžete prírodu a zeleň, plávanie v mori, chodenie v piesku, slnko, ktoré pomaly vychádza a svieti vám na chrbát, až vám bude svietiť na temeno hlavy. Vizualizáciu môžete použiť aj na prípravu prezentácií, čo vám možno pomôže pri dosahovaní lepší výsledkov.
- Pred skúškou alebo prezentáciou si skúste trocha zacvičiť. Možno len prechádzka, jóga či ľahký strečing.
- Rýchlym spôsobom, ako sa upokojiť, je dychové cvičenie. Môžete to spraviť prakticky kdekoľvek a v priebehu niekoľkých minút sa zbavíte úzkosti úzkosti.
Vyskúšajte:
- Ďalším prostriedkom na uvoľnenie je progresívna svalová relaxácia (PMR). Táto technika zahŕňa napínanie a uvoľňovanie všetkých svalov, kým sa telo úplne neuvoľní.
- Hudba, pohodlný prostriedok na zmiernenie stresu, ktorý pomáha pri upokojení, ale aj stimulácii mysle, ak si to situácia vyžaduje.
- Takisto vám môže pomôcť pozitívne myslenie a využívanie rôznych afirmácií.
Ako sa zbaviť dlhodobého stresu
V prípade, že trpíte dlhodobým stresom, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc. Pomoc neznamená zlyhanie ani slabosť. Niektoré životné problémy a situácie jednoducho nedokážeme zvládnuť sami. Väčšinou sa používajú:
- kognitívno-behaviorálna terapia (KBT), ktorá pomáha meniť spôsob, akým premýšľame o stresových situáciách
- medziľudské poradenstvo zasa poskytuje príležitosť hovoriť o tom, čo vám spôsobuje stres, a rozvíjať stratégie zvládania stresu
- pomoc s mindfulness, vedené odborné meditácia, a pod.
Ako sa zbaviť stresu a strachu
Byť nebojácny neznamená nebáť sa. Znamená to, že dokážete čeliť svojim strachom. Myseľ sa nás snaží chrániť, no veľakrát, keď nie je prítomná, vytvára svoje vlastné scenáre, ktoré možno nie sú skutočné. Je veľmi dôležité rozlišovať, čo sa počas strachu deje v našom tele a či je strach oprávnený.
Ako sa zbaviť stresu už pre vás viac nebude záludná otázka.
ZDROJE:
- Zdroj: https://www.mentalhealth.org.uk/a-to-z/s/stress
- Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/eat-these-foods-to-reduce-stress-and-anxiety/
- Zdroj: https://mindworks.org/blog/long-term-benefits-of-meditation/
- Manuál pre dokonalý spánok: Dominika Krčmáriková & Miszek Damer