Slnečné lúče dokážu zlepšiť náladu, dodať vitamín D a pridať zdravú a sviežu farbu vašej pokožke. Slnko môže byť najlepším kamarátom, no pri nesprávnej starostlivosti sa z neho stane váš najhorší nepriateľ. Aby ste predišli rade zdravotných problémov, musíte sa dostatočne chrániť najmä pred prudkým slnkom.

Slnečník ,,Brazília" Ø 3,5m s LED, v tmavošedej farbe
Slnečník ,,Brazília“ Ø 3,5m s LED, v tmavošedej farbe

Ako na nás vplýva prehriatie organizmu?

 • bolesti hlavy
 • spálená pokožka
 • nadmerná únava
 • závrate
 • problémy s dýchaním
 • zvýšená telesná teplota
 • zvracanie

Ochranu vám môže poskytnúť opaľovací krém, klobúk či slnečné okuliare, ale aj záhradný slnečník. Vďaka slnečníkom už nemusíte obmedzovať svoj pobyt na slnku ani počas kritických hodín. Slnečné lúče vám v žiadnom prípade nezabránia užiť si oddych na terase alebo záhrade.

Výhody záhradných slnečníkov

 1. Poskytujú tieň v počas horúcich slnečných dní.
 2. Dajú sa rýchlo zložiť alebo presunúť.
 3. Nevyžadujú žiadnu zložitú údržbu.
 4. Hravo ich zladíte s ostatným záhradným nábytkom a doplnkami.
 5. Slúžia aj ako ochrana pred náhlym dažďom.
 6. Vhodné do menších priestorov, ale aj na priestrannejšie plochy.

Typy záhradných slnečníkov

Malý záhradný slnečník

Menší záhradný slnečník je neoddeliteľnou súčasťou každej letnej záhrady alebo terasy. Vytvára dostatočný zdroj tieňa pri oddychu na lehátku a hravo zakryje napríklad aj detský bazén. 

Výhodou malých záhradných slnečníkov je, že sú ľahšie. V prípade potreby ich môžete ľahko rozložiť alebo zložiť. Dajú sa ľubovoľne premiestňovať alebo meniť za iné. Ak však potrebujete dostatok tieňa pre viacero osôb alebo máte obavy zo silného vetra, zvoľte väčšie slnečníky.

Vonkajší slnečník s hliníkovou tyčou 300 cm bledo-sivý
Vonkajší slnečník s hliníkovou tyčou 300 cm bledo-sivý

Veľký záhradný slnečník

Záhradné slnečníky s väčším priemerom vytvoria ideálny tieň napríklad pri rodinných obedoch na záhrade. Hravo ich umiestnite tak, aby schovali stôl a všetky záhradné stoličky. Veľké slnečníky sú ťažké a majú stabilnejšiu konštrukciu. To znamená, že sú odolné aj voči silnejším poveternostným podmienkam.

Záhradný slnečník béžový
Záhradný slnečník béžový

Konštrukcia záhradných slnečníkov

Výber pevnej konštrukcie je veľmi dôležitý. Pokiaľ zvolíte nevhodný typ, slnečník veľmi rýchlo stratí stabilitu a môže sa prevrátiť. Vybrať si môžete z dvoch prevedení:

 1. Kovová konštrukcia – vyrobená z nehrdzavejúcej liatiny a ošetrená náterom.
 2. Drevená konštrukcia – veľmi pevná, vyrobená z tvrdého dreva ako je napríklad exotický teak.

Noha slnečníka

Slnečníky so stredovou nohou

Noha slnečníka je umiestnená v strede poťahu. Jedná sa o klasické prevedenie, ktoré sa hodí naozaj kamkoľvek. Možnosti vytvorenia tieňa sú však obmedzené.

Slnečníky s bočnou nohou

Netradičné umiestnenie nohy slnečníka ponúka mnohé výhody. Má viac možností nakláňania, preto vytvorí tieň presne tam, kde potrebujete. Slnečníky s bočnou nohou môžete umiestniť aj do rohu terasy alebo na okraj záhrady.

Slunečník na terasu D4164 Dekorhome
Slunečník na terasu D4164 Dekorhome

Stojany na slnečník

Neoddeliteľnou súčasťou každého slnečníka je stojan. Zabezpečí to, aby váš slnečník ostal na jednom mieste a aby sa neprevrátil v prípade vetra. K väčším slnečníkom odporúčame zvoliť pevnejšie stojany, napríklad z betónu alebo kameňa. Menšie slnečníky si môžu dovoliť aj stojany z plastu alebo ratanu.

Plastové stojany

Plastové podstavce sú ľahké a nájdete ich v rôznych farebných prevedeniach, ktoré hravo zladíte s ostatným nábytkom. Stabilitu slnečníka zaistíte tak, že ich naplníte vodou alebo pieskom. Pokiaľ chcete slnečník premiestniť alebo zložiť, jednoducho vylejete vodu alebo vysypete piesok.

Stojan na slnečník D3243 biela Dekorhome
Stojan na slnečník D3243 biela Dekorhome

Betónové stojany

Podstavce z betónu sú stabilné udržia aj väčšie slnečníky. Okamžite zaistia odolnosť voči vetru a iným nepriaznivým podmienkam vonkajšieho prostredia. Vybrať si môžete z klasických odtieňov šedej, alebo jeden z betónových stojanov s náterom, ktorý ponúka širokú škálu farieb.

Ratanové stojany

Trendové podstavce z ratanu sú veľmi obľúbené kvôli ľahkej údržbe a štýlovému dizajnu. Pôsobia naturálne a sú ideálnym doplnkom k drevenému, ratanovému alebo plastovému záhradnému nábytku.

podstavec RATAN 15kg ROJAPLAST
podstavec RATAN 15kg ROJAPLAST

Liatinový stojan

Liatinové podstavce sú praktické a zároveň veľmi vkusné. Majú širokú základňu a častokrát sú zdobené rôznymi dizajnovými ornamentmi.

Kamenné stojany

Podstavce z kameňa sú ťažké a udržia aj slnečníky s väčším priemerom. Môžu byť leštené alebo matné. V oboch prípadoch sa jedná o veľmi vkusné naturálne kúsky, ktoré sa hodia do každej záhrady alebo na terasu.

Stojan na slnečník, žulový, okrúhly, 22 kg
Stojan na slnečník, žulový, okrúhly, 22 kg

Stojany v zemi

Tento typ stojanov je ukotvený priamo v zemi, čim si vytvorí dostatočnú stabilitu aj pri silnejšom vetre. Nedajú sa však umiestniť na terasu ani na vybetónovanú časť záhrady.

Materiál poťahu

Materiál poťahu záhradného slnečníka musí byť vyrobený z pevného materiálu, ktorý neprepustí slnečné lúče. Pri ľahších textíliách budete mať rovnaký pocit ako keby ste boli na priamom slnku a ani vaša pokožka nebude dostatočne chránená. Ideálny materiál by mal byť zároveň aj vodeodolný.

Komentáre k: Ako vybrať dokonalý záhradný slnečník

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.