Spálňa – miesto, kde snívame. Miesto, kde naberáme silu a energiu na ďalší deň. Aká je vaša spálňa, to o vás veľa prezradí. Máte ale spálnu, ktorá vám po všetkých stránkach vyhovuje? Doprajete si v nej skutočný odpočinok? Ak nie, potom je na čase s tým rozhodne niečo urobiť.

Zdravý spánok je neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Dobre sa vyspať – niektorí to vlastne ani poriadne nepoznajú. Pocity po dobrom  spánku sa ťažko opisujú, ale ide o niečo ako o blaho. Práve preto by spálňa mala byť miestom primárne určeným k spánku. Priestor pre spánok by nám mal byť príjemný a mal by v nás navodzovať pocity pokoja a mieru. Ako sa chcete dobre vyspať, keď sa necítite vo svojej spálni skvele?

Posteľ

Základom každej spálne je samozrejme posteľ. Ale je naozaj nutné posteľ mať? Hitom, po ktorom možno tiež siahnuť, sú moderné futony, ktoré umožnia pohodlný spánok na zemi.

Ak teda túžite po minimalistickej spálni v japonskom štýle, môžete vyskúšať umiestnenie matraca na zem. Okrem postele potom existujú tiež spacie pódia, ktoré zaujímavo zotrú hranice priestoru.

Na výbere postele by ste si mali dať záležať. Posteľ by nemala stáť v priamej línii s dverami a oknami, aby vám pri spánku neunikala energie. Ideálne je vyskúšať niekoľko pozícií umiestnenia postele, tak ľahko spoznáte, ktorá vášmu spánku najviac prospieva.

Farby

Nebojte sa v rámci spálne experimentovať a odviazať sa pri jej zariaďovaní. Spálňa nie je miestom určeným pre návštevy, ale vašim vlastným intímnym priestorom, ktorý by mal dokonale zodpovedať vašim požiadavkám. Vložte do zariaďovania kus seba a povedzte si, aké farby sú vám blízke a príjemné na pohľad. Spálňa by mala obsahovať teplé a príjemné tóny, ktoré vo vás vzbudzujú relaxačné pocity. Avšak aj napriek tomu môžete zapojiť fantáziu a dodať spálni istú osobitosť výberom nečakaných farieb.

Minimalizmus

Ako vyzerá moderná spálňa snov? Minimalisticky. V jednoduchosti je krása a presne taký by mal byť váš spánok. V izbe určenom pre spánok by nemala byť ani televízia a rozhodne ani pracovňa. Okrem postele tak môžete do spálne umiestniť nočné stolíky či kreslo. Pamätajte však, že menej je niekedy viac. Vzdušná spálňa korešponduje s požiadavkami na zdravý a ničím nerušený spánok.

Dekorácie

Pretože je spálňa vaším osobným priestorom, nebojte sa vybrať osobné dekorácie. Ak máte radi fotografie, môžu byť súčasťou vašej spálne. Ak milujete umenie, zakomponujte ho do svojej spálne. Estetické kontrasty prehrejú miestnosť a vy sa budete cítiť skrátka ako doma. Alebo skôr ako v perfektnej spálni?

Komfort

Neoddeliteľnou súčasťou ideálnej spálne a teda aj kvalitného spánku je tiež posteľná bielizeň a matrace. Výberom dobrého matraca predídete nielen zdravotným komplikáciám, ale zariadite si pohodlný spánok. To isté platí pre posteľnú bielizeň. Materiál by vám mal vyhovovať po všetkých stránkach.

Vetranie

Pravidelný prísun čerstvého vzduchu zaistí, že sa uvoľníte a bude sa vám dobre spať. Preto by spálni nemal chýbať vetrací prvok. Okno by malo mať tiež tieniacu techniku, aby ste sa chránili pred rušivými svetelnými elementami. Tma a čerstvý vzduch v spoločnosti spálne zariadenej na mieru pomôžu k nerušenému odpočinku, ktorý vás dobre naladí na každodenné výzvy.

Komentáre k: Spálňa snov

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.