Už ako deti sme milovali trampolíny. Každý výskok bol sprevádzaný šteklením v bruchu a úžasným pocitom slobody. Tejto kombinácie sme sa jednoducho nemohli nabažiť. Od detských čias už ubehol nejaký ten rôčik, no mnohí z nás si radi zaskáču aj dnes – či už na záhrade so svojimi ratolesťami, v obývačke pri dobrej hudbe, alebo v šport centre poriadne potrápia tukové vankúšiky.

Niektoré trampolíny sú určené na zábavu a relax, iné výlučne na šport. Pri kúpe musíte myslieť aj na to, ako zminimalizovať riziko úrazu. Bezpečné skákanie zaistíte výberom správneho typu a umiestnenia.

Aké typy trampolín poznáme?

Vonkajšie trampolíny

Vonkajšie (záhradné) trampolíny sú spravidla väčšie ako vnútorné. Môžete ich umiestniť na dvor alebo záhradu a využívajú sa najmä na zábavu a oddych. Širšia skákacia plocha umožňuje vyšší výskok a pri dopade sa môže veľmi rýchlo stať, že nepristanete na to isté miesto. Je preto nevyhnutné pripevniť ochrannú sieť, ktorá zabráni vypadnutiu z trampolíny.

Vnútorné trampolíny

Vnútorné trampolíny majú menší priemer skákacej plochy a sú určené do domov a bytov. Väčšinou sa jedná o trampolíny na cvičenie, ktoré sú vybavené držadlami. Do priestrannejších izieb sú vhodné aj klasické záhradné trampolíny menších rozmerov. h

Klarfit Rocketkid, 140 cm trampolína, vnútorná bezpečnostná sieť, bungee pružiny, ružová
Klarfit Rocketkid, 140 cm trampolína, vnútorná bezpečnostná sieť, bungee pružiny, ružová

Kam umiestniť trampolínu?

Umiestnenie vonkajšej trampolíny

Pri hľadané ideálneho miesta pre vašu trampolínu sa vyhnite kopcom a nerovným plochám aby ste znížili riziko prevrhnutia. Pokiaľ máte možnosť, rozložte trampolínu na trávnatú plochu, ktorá je vhodnejšia ako betónová. Uistite sa, že sa v okolí nenachádzajú žiadne veľké a nebezpečné predmety. Na noc trampolínu prikryte dekou alebo uložte do pivnice.

Umiestnenie vnútornej trampolíny

Pokiaľ sa rozhodnete pre vnútornú trampolínu, musíte počítať s dostatkom miesta a rôznymi bezpečnostnými opatreniami. Dodržujte aspoň dvojmetrovú vzdialenosť od televízie a iných menej odolných predmetov.  Problémom môžu byť aj nízke stropy.

Koľko ľudí môže skákať na trampolíne?

Trampolíny sú určené pre jednu dospelú osobu. Avšak, pokiaľ chcete túto zábavku dopriať aj deťom, na väčších odrazových plochách ich môže skákať naraz kľudne aj viac (maximálne 4).

Trampolíny s priemerom do 250 cm sú vhodné iba pre jedno dieťa. Pre viac detí zvážte priemer 300 cm a viac.

Ďalším dôležitým parametrom je nosnosť. Niektoré trampolíny majú nižšiu maximálnu záťaž a nie sú určené pre viacero osôb.

Príslušenstvo ku trampolínam

Ochranná sieť

Ochranná sieť je najčastejším doplnkom k záhradným trampolínam. Jej úlohou je zabrániť vypadnutiu zo skákacej plochy. Poznáme 3 druhy:

a)  Vnútorná sieť – Je umiestnená okolo obvodu odrazovej plochy. Tyče sa nachádzajú za sieťou, preto je riziko nárazu minimálne.

b)  Vonkajšia sieť – Nachádza sa okolo obvodu trampolíny.

c)  Spodná sieť – Pripína sa priamo pod odrazovú plochu. Zabraňuje domácim zvieratám a deťom vliezť pod trampolínu.

Rebrík

Rebrík uľahčuje vstup na trampolínu. Je ideálnym doplnkom k väčším trampolínam a poslúži hlavne deťom, ktoré majú problém dostať sa na odrazovú plochu.

Držadlo

Používa sa k trampolínam na cvičenie. Pomáha udržiavať stabilitu a rovnováhu a umožňuje vyššie výskoky. Takisto uľahčuje cvičenie pri dlhodobej svalovej záťaži.

Kryt pružín

Kvalitné pružiny sú nesmierne dôležité – zabezpečujú dostatočný odskok. Pri nesprávnom skoku sa však môžu zmeniť na liaheň úrazov. Odporúčame dokúpiť kryt z PVC materiálu, ktorý predlží ich životnosť a zabráni nohe dostať sa medzi pružiny.

Cena trampolíny

Cenu trampolíny ovplyvňuje mnoho faktorov – veľkosť skákacej plochy, príslušenstvo a kvalita. Nesiahajte hneď po najlacnejšej alternatíve, najskôr sa uistite, že máte v balení všetko, čo potrebujete.

Tipy na bezpečné skákanie:

1.   Vonkajšie trampolíny umiestnite do dostatočnej vzdialenosti od stromov, áut a podobných veľkých predmetov.

2.   Zaistite dostatočný priestor nad trampolínou. Na miestnosť s nízkym stropom okamžite zabudnete. Nechcete si predsa spôsobiť nepekné poranenie hlavy.

3.   K záhradným trampolínam vždy pripevnite ochrannú sieť. Znížite riziko úrazu.

4.   Skáčte vždy iba na suchej a čistej odrazovej ploche. Ak by trampolína zmokla, počkajte pokiaľ vyschne.

5.   Pokiaľ bude na trampolíne skákať viacero detí naraz, vždy dbajte na to, aby bol v blízkosti dospelý dozor.

6.   Na trampolíne nechajte skákať súčasne iba deti rovnakej váhovej kategórie.

7.   Pred skákaním vždy skontrolujte stav trampolíny a uistite sa, že nie je roztrhaná alebo inak poškodená.

8.   Fitness trampolíny by mali mať pripevnené držadlo. Pred použitím skontrolujte, či je dostatočne pevné.

9.   V okolí vnútornej trampolíny nesmú byť ostré alebo rozbitné predmety.

10.   Pred vstupom na trampolínu skontrolujte rebrík – na klzkom povrchu sa môžete pošmyknúť.

11.   Trampolíny sú vhodné pre deti od 3 rokov.

12.   Nepresahujte maximálnu nosnosť trampolíny.

Komentáre k: Ako vybrať bezpečnú trampolínu?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.