Každý domáci šéfkuchár, ktorý už niekedy stál v lete pri sporáku dobre vie, že aj taká príjemná a ukľudňujúca činnosť, ako je varenie, sa môže zmeniť na poriadnu fušku. Pripravovať obed však nemusíte iba v uzavretom priestore. Variť, piecť alebo grilovať môžete aj na čerstvom vzduchu, a to v záhradnej kuchyni. 

Extrémne teplo, nežiadúca vlhkosť, stiesnené prostredie alebo zlý vzduch sú len niektorými z mnohých dôvodov, pre ktoré sa vareniu v dome počas leta vyhýbame. Týmto problémom sa dá však veľmi rýchlo vyhnúť pomocou letnej záhradnej kuchyne. Okrem užívania si leta v záhradnej kuchyni, príjemného záhradného posedenia a kvalitných kuchynských pomôcok vás ešte predtým čaká stavba záhradnej kuchyne. Viete, ako na to?

Výhody záhradnej kuchyne

Letná kuchyňa v záhrade je skvelou alternatívou pre tých, ktorý majú za domom miesto a chcú ho produktívne využiť. V klasickej kuchyni sa môže teplota počas leta vyšplhať pokojne aj na 35°C, preto bude príprava jedla vonku zaručene príjemnejšia. Využiť ju môžete aj na zaváranie a takisto aj v období grilovačiek. 

Tipy na dokonalú gril párty nájdete TU.

Čo treba zvážiť pred stavbou letnej kuchyne?

Predtým, ako sa pustíte do stavby záhradnej kuchyne sa uistite, že máte dostatok priestoru. Každá letná kuchyňa je iná a veľkosť sa odvíja najmä od toho, čo do nej umiestnite. Medzi zariadenie môžete pridať napríklad pec na pizzu alebo výbavu na grilovanie. 

To, kde kuchyňu postavíte, je len na vás. Veľmi obľúbené sú napríklad záhradné kuchyne, ktoré majú jednu stranu spojenú s domom. Zamurovaná strana poskytuje dostatočnú ochranu a stabilitu a je vhodná napríklad na umiestnenie drezu, pece, grilu alebo linky.

Záhradnú kuchyňu môžete situovať aj ďalej od domu, no vždy je lepšie, keď je minimálne jedna strana chránená proti vetru. Na stenu môžete pripevniť napríklad police alebo zavesiť kuchynské náradie.

Rovnako dôležitý je aj prístrešok. Oceníte ho najmä v prípade intenzívneho slnka, ale aj náhlej letnej búrky. Ponad letnú kuchyňu môžete natiahnuť pergolu, alebo postaviť klasickú strechu či altánok. 

Ako postaviť záhradnú kuchyňu?

Záhradnú kuchyňu môžete postaviť dvoma spôsobmi – buď sa do práce pustíte sami alebo to necháte na odborníkov. Svojpomocné stavanie je vhodné pre zručnejších domácich kutilov. Pokiaľ si na takýto proces netrúfate, môžete si kúpiť už hotovú záhradnú kuchyňu alebo ju dať postaviť firme. 

Svojpomocné stavanie kuchyne

Ak ste sa rozhodli, že si so stavbou poradíte sami, musíte myslieť na každý detail. Do priestoru zabudujte odpadovú rúru a takisto prívod vody. Nezabudnite ani na odkladaciu plochu a miesto, kde budete krájať a pripravovať suroviny. 

Pozornosť venujte aj výberu podlahy. Do záhradnej kuchyne je vhodné drevo, kameň alebo protišmykové dlaždice. 

Záhradná kuchyňa od odborníkov

Nie každý má dostatočné zručnosti a k dispozícii náradie, ktoré je potrebné na výstavbu letnej kuchyne v záhrade. V takom prípade vám ostáva jediné – zaplatiť si odborníkov. Záhradnú kuchyňu si môžete vyskladať podľa seba alebo nechať firmu, nech vám zostaví celú ideu. 

Dizajn záhradnej kuchyne

Štýl a zariadenie záhradnej kuchyne závisí od vašej fantázie a preferencií. Vybrať si môžete naturálnu klasiku, jednoduchý minimalizmus, extravagantnejšie dizajnové prevedenie alebo luxusný štýl. Musíte sa však odraziť od faktu, že kuchyňa v záhrade je neustále vystavovaná podmienkam vonkajšieho prostredia a nie všetky materiály sú dostatočne odolné. 

Medzi vhodné materiály zariadenia a dekorácií vo vonkajšej kuchyni patrí: 

  • drevo – naturálny dizajn, dlha životnosť, vysoká kvalita
  • kameň – dlhá životnosť, vysoká odolnosť, štýlový dizajn
  • keramika – jednoduchosť a štýlovosť, príjemný dizajn, dlhá životnosť
  • hlina – naturálne prevedenie, široký výber doplnkov a dekorácií
  • ratan – modernosť, spojenie s prírodou, štýlový dizajn

Ako sa starať o letnú kuchyňu?

Starostlivosť o letnú kuchyňu je veľmi jednoduchá a nezaberie vám veľa času. Závisí najmä od výberu materiálu, ktorý bude v kuchynke dominovať. Údržbu vykonávajte len za pomoci prostriedkov, ktoré sú na daný materiál určené. Zabránite tak poškodeniu a predĺžite životnosť zariadenia. 

A aby vám letná kuchyňa poslúžila aj na budúci rok, nevyhýbajte sa ani starostlivosti počas zimy. Veľa ľudí záhradnú kuchyňu v zimných mesiacoch zanedbáva, pretože ju nepoužíva. Avšak, práve vplyvom chladu, snehu a mrazu môžu nastať trvalé poškodenia. 

Starostlivosť o letnú kuchyňu počas zimných mesiacov

Pokiaľ už letná sezóna dávno skončila a vy už neplánujete žiadne exteriérové varenie, zaváranie alebo grilovanie, zakryte zariadenie bezpečným materiálom. Ochránite ho tak pred mrazmi.

Nezabudnite ani na podlahu, na ktorej sa pri nedostatočnej údržbe môže vytvoriť biely povlak alebo pleseň. Všetky nečistoty pravidelne odstráňte metlou, mopom a príslušným čistiacim prostriedkom.

Komentáre k: Záhradná kuchyňa: Dokonalé miesto na letné varenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.