Pre každého z nás má slovo oddych úplne iný význam. Jedni si užívajú nerušený pobyt na horách, iní to radi roztočia na poriadnej party. Ďalší sa dokonale „vychillujú“ pri káve v štýlovom záhradnom kresle alebo radi trávia svoj voľný čas pozeraním televízie. Možností na oddych je mnoho, no všetci sa určite zhodnú na tom, že vypnúť od každodenných povinností potrebuje sem-tam každý.

Ideálnym spôsobom ako si dokonale odpočinúť je vírivka. Kvôli tejto forme oddychu však nemusíte navštevovať špeciálne kúpele alebo wellness centrá. Výhody vírivých vaní si môžete užiť aj vy, a to z pohodlia domova.

MSpa Nafukovacia vírivka Ø180 cm D-SC04 Silver Cloud
MSpa Nafukovacia vírivka Ø180 cm D-SC04 Silver Cloud

Prečo by ste si mali zaobstarať domácu vírivku?

Vírivá vaňa v dome nie je iba niečo, s čím sa pochválite kamarátom alebo susedom. Jacuzzi sú ideálnym miestom na relax a majú mnohé zdravotné výhody. Okamžite rozmasírujú a uvoľnia stuhnuté svaly na vašom tele. 

Úspešne pomáhajú v boji proti artritíde a reume a sú vhodné aj pre osoby, ktoré musia absolvovať rehabilitácie po zranení. Pobyt vo vírivke dokáže zlepšiť imunitu a kondíciu. Opatrnejší by však mali byť kardiaci, tehotné ženy, ľudia s cukrovkou alebo s vysokým tlakom.

Na čo treba myslieť pred kúpou vírivky?

Investícia do vírivky nie je práve najnižšia, preto by ste jej výber mali dôkladne zvážiť. Aké parametre vziať do úvahy?

Bude vírivka v interiéri alebo v exteriéri?

Vírivé vane na celoročné používanie môžete mať v interiéri, ale aj v exteriéri. Dôležité však je, aby priestor, na ktorom bude vírivka umiestnená, nebol hrboľatý alebo šikmý. 

Vnútorné vírivky musia byť umiestnené v izbe, ktorá je vetraná a zvládne aj vyššiu vlhkosť. Pokiaľ sa rozhodnete dať vírivku na poschodie, myslite na maximálnu nosnosť podlahy.

Koľko ľudí bude vírivku využívať?

Väčšie vírivky sú určené pre viacero osôb, do menších sa zmestia maximálne dve osoby. Pred kúpou určite zvážte koľko ľudí bude vírivku využívať súčasne. Odporúčané parametre:

 1. Vírivka pre dve osoby – vonkajší priemer minimálne 120 cm a objem vane 650 l.
 2. Vírivka pre štyri osoby – vonkajší priemer minimálne 150 cm a objem vane 930 l.
 3. Vírivka pre šesť a viac osôb – vonkajší priemer minimálne 200 cm a objem vane 930 l.
Whirlpool vírivá vaňa D3457 Dekorhome
Whirlpool vírivá vaňa D3457 Dekorhome

Ako vybrať tvar a farbu vírivky?

Široká ponuka vírivých vaní dáva zelenú vašej fantázii. Vybrať si môžete z najrôznejších tvarov a farieb, ktoré sú nielen funkčným, ale aj štýlovým doplnkom do interiéru alebo exteriéru. Najpredávanejšie tvary vaní:

 • guľaté vane
 • štvorcové vane
 • osemuholníkové vane

Vírivky s klasickými guľatými vaňami môžete umiestniť do moderných domov alebo záhrad. Netradičnejšie prevedenia, ako sú štvorcové a osemuholníkové vane, dodajú štýl napríklad nevyužitému rohu vašej terasy. 

Aký typ vírivky preferujete?

Pri výbere vírivky sa stretnete s dvoma typmi. Jedná sa o pevné vírivky a mobilné nafukovacie vírivky. Každý z nich má svoje plusy a mínusy a takisto aj svojich fanúšikov a odporcov. Poďme sa pozrieť na ich výhody a umiestnenie.

Pevné vírivky

Pevné vírivky sú klasické vírivé vane, ktoré sa skladajú z viacvrstvovej akrylátovej vane s hydromasážnym systémom, tryskami a systémom na ohrev vody. Vybrať si môžete voľne stojaci model alebo vírivky zapustené do zeme.

Výhody pevnej vírivky

 • jednoduchý prístup
 • bezproblémová filtrácia
 • množstvo dizajnových prevedení
 • dlhšia životnosť ako pri nafukovacích vírivkách
 • možnosť využívať ju celý rok
RelaxNaMax.cz Vířivka Palma, bílá, 200 x 200 x 93 cm
RelaxNaMax.cz Vířivka Palma, bílá, 200 x 200 x 93 cm

Mobilné nafukovacie vírivky

Nafukovacie vírivky sú veľmi ľahké a praktické. Slúžia ako vhodná alternatíva pre tých, ktorí nechcú investovať do drahších pevných víriviek. Vaňa sa dá jednoducho premiestniť, no stále ponúka dostatočný komfort a stabilitu. Rozložiť ju môžete prakticky kdekoľvek – na záhrade, na chate, v dome.

Výhody nafukovacej vírivky

 • rýchla a jednoduchá inštalácia
 • mobilnosť
 • nízka cena
 • poslúži vám celý rok, aj počas zimy
Mobilný vírivý bazén MARIMEX PURESPA BLUE
Mobilný vírivý bazén MARIMEX PURESPA BLUE

Údržba vírivky

O každý typ vírivej vane sa treba príkladne starať. Miera starostlivosti závisí od viacerých faktorov, napríklad od toho, akú máte vodu alebo ako často tento druh relaxu využívate. 

Samozrejmosťou by mali byť filtre a tablety do vírivky, ktoré odstránia nečistoty a zabránia zápachu. Údržba domácej vírivky vám zaberie približne 30 minút týždenne. 

Vodu vo vírivke by ste mali meniť minimálne 4x do roka. Dôležitý je aj správny výber filtrácie, pričom máte na výber dva druhy?

 • pieskovú filtráciu (prírodný filter cez kremičitú náplň)
 • kartušovú filtráciu (zloženú z kartušovej vložky a čerpadla)
Komentáre k: Ako vybrať dokonalú vírivku do interiéru alebo exteriéru?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.