Stojany na víno už dávno nepredstavujú len rýdzo praktickú výbavu archívov a vínnych pivníc. Môžu sa stať aj súčasťou bežnej domácnosti, doplniť kuchyňu či obývačku, poskytnúť priestor pre pár fliaš a zároveň sa stať dôležitým dizajnovým prvkom.

Nielen Francúzsko je krajinou milovníkov vína zasľúbenou. Aj v našich krajoch sa pestuje vinič a vyrábajú sa z neho lahodné vína. Ak chcete dať svoju lásku k vínu na obdiv, môžete do interiéru zaobstarať elegantný stojan, v ktorom bude víno vždy pripravené na konzumáciu.

Dajte svoju záľubu najavo

Rozumiete vínu a radi si ho doprajete? Nechcete sa so svojou vášňou tajiť, ale naopak ju začleniť do svojho života? Prečo nie. Ľudia sa odnepamäti vo svojich domoch a bytoch obklopujú vecami, ktoré majú radi. Stojan na víno tak môže byť nielen účelnou súčasťou domácnosti, ale môže sa stať aj určitou srdcovou záležitosťou a estetickým doplnkom. V dnešnej dobe je navyše sortiment naozaj široký.

Poďme sa ale najprv pozrieť na to, ako víno vybrať.

Ako si vyberiete dobrú fľašu vína?

Ponuka na trhu je obrovská, takže si nájdite čas a porozhliadnite sa. Vďaka týmto šiestich krokom si vyberiete to pravé.

Krok 1. Poznajte svoje preferencie

Vedieť, čo sa vám páči alebo nepáči, vám môže pomôcť vylúčiť niektoré možnosti. Víno môže byť fantastické, ale ak sa nezhoduje s ‘feng shui‘ vašich preferencií, nebude vám chutiť.

Položte si nasledujúce otázky?

 • Preferujete červené víno alebo biele víno, alebo oboje?
 • Vadí vám tanín (sa prirodzene vyskytuje v šupkách hrozna)?

Ak neznášate tanín, vylúčte:

 • Cabernet Sauvignon
 • Nebbiolo
 • Sangiovese
 • Shiraz

Držte sa ďalej od fliaš z ľavého brehu Bordeaux (dominantné v Cabernete Sauvignon), Barolo a Barbaresco, Chianti, Rosso a Brunello di Montalcino, Super Tuscans a Northern Rhone.

Namiesto toho vám budú viac pochuti vína Pinot Noir, Merlot, Tempranillo, Grenache, Gamay a Malbec.

 • Chutia vám kyslé vína?

Viac kyslé sú:

 • biele: Sauvignon Blanc, Chenin Blanc, rizlingu bielych vín
 • červené: Nebbiolo, Cabernet Sauvignon, Gamay, Pinot Noir

Naopak chutiť vám bude: Viognier, Gewurtztraminer, Chardonnay.

 • Máte radšej vína s vyšším obsahom alkoholu alebo s nižším obsahom alkoholu?

Najviac alkoholu majú talianske vína a červených vín z krajín teplejšom podnebí.

 • Preferujete staršie vína alebo radšej tie ovocné a svieže?

Vône staršieho vína sú získanou chuťou. Je to podobné ako s aromatickými syrom – buď ho milujete, alebo nenávidíte.

 • Chutí vám viac ťažké víno alebo ľahký pohárik?

Ak máte radi jednoduché a ľahké pitie vín, máte na výber. Tieto vína sú mladšie a často aj lacnejšie. Pokiaľ preferujete ťažšie víno, možno si trochu priplatíte, najmä ak siahnete po staršom víne.

Krok 2. Nastavte svoj rozpočet

Dobré lacné víno neexistuje. Ak chcete dobré víno, pripravte sa na vyššiu cenu. A ak chcete kvalitné víno Français, buďte pripravení zaplatiť dvojnásobnú cenu za podobnú kvalitu z inej krajiny.

Dobré biele víno stojí okolo 15 eur a červené aj viac ako 20 eur. Na e-shope Bottles.sk však nájdete prijateľné ceny:

Slovenské víno od 2,60 do 34 eur

Talianske víno od 2,50 do 89 eur

Francúzske víno do 39 eur do 1 700 eur

Krok 3. Budete k vínu aj jesť?

Aj tento aspektje pred výberom dobre fľaše vína zvážiť. Ak chcete piť víno samostatne, alebo len s malým občerstvením, vyberte si biele, ovocné červené s menším obsahom tanínu alebo sektu.

Pokiaľ sa ho chystáte variť aj večeru, dodržujte tieto princípy:

 • ťažšie víno pre ťažšie jedlo, ľahké víno pre ľahké jedlo
 • sladké víno podávajte s dezertom
 • víno s vyšším obsahom alkoholu sa hodí k ťažšiemu jedlu
 • snažte sa zladiť pôvod vína s pôvodom pokrmu (napr. talianske víno s talianskymi jedlami, španielske vína so španielskymi jedlami atď.)
 • ak máte pochybnosti o farbe vína, vsaďte na klasiku: biele pre biele mäso, červené pre červené mäso

Krok č. 4: Prečo pijete víno?

Predstavte si oblečenie a váš šatník. Obliekate sa na rôzne príležitosti. Rovnaká zásada platí aj pre víno. Na párty alebo rodinnej večeri si zrejme vyberiete inú fľašku.

Krok č. 5: Nakupujte víno v špecializovaných obchodoch

Väčšina vín predávaných v bežných obchodoch a supermarketoch patrí do kategórie dobrých vín. Ale pravdepodobnosť, že nájdete niečo vynikajúce, je dosť nízka. Víno je naozaj najlepšie kupovať u vinárov a v predajniach s vínom. Hore sme vám jeden eshop odporučili, tak si choďte rýchlo vybrať.

Stojan na víno: Na čo sa zamerať?

Ak nájdete vo svojom domove pre stojan na víno príhodné miesto, je na čase vyraziť na nákup. Pri výbere sa orientujte podľa vkusu, ale aj podľa praktických parametrov. Predovšetkým musíte zvážiť, koľko fliaš budete chcieť takto prezentovať, či ponechať priestor pre budúce rozšírenie výstavky, aký materiál dobre zapadne do vášho interiéru a podobne.

Existujú stojany pre jednu jedinú fľašu. Mávajú podobu úsporného, ​​ale zaujímavého doplnku na stôl. Väčšinou ide o jednoduchú kovovú konštrukciu. Rovnako tak sa ale môžete poobzerať po rozmernom regále na desať i viac fliaš. Túto variantu ocenia predovšetkým naozaj zarytí milovníci vína, ktorí často a radi hostia svojich známych. Zároveň majú doma aj dosť priestoru pre tento jednoúčelovým doplnok.

Aký zvoliť materiál a typ stojanu na víno?

Stojan na víno dnes môže nadobúdať nespočetných podôb. Môže ísť o klasický drevený regál, ale aj o rôzne dizajnové a dokonca umelecké varianty. Do moderného a minimalisticky zariadeného interiéru sadnú skôr kovové modely.

Skvelým tipom sú však taktiež plastové kreatívnejšie konštrukcie. Na chalupe a v rustikálne zariadenom prostredí oceníte skôr kúsky z masívneho dreva. Stojany môžu byť určené na umiestnenie na stôl, na podlahu a na stenu. U závesných variantov si iba dajte pozor na to, aby bol stojan naozaj poctivo pripevnený.

Stojan versus vinotéka

Víno potrebuje špecifické podmienky. Stojan v domácnosti by preto nemal slúžiť k dlhšej archiváciu fliaš, ale skôr k skorej konzumácii. K dlhšiemu uchovaniu fliaš v bežnom byte je ideálna chladiaca vinotéka, ktorá poskytne optimálne prostredie.

Tak čo, už sa tešíte, až si z domácej zbierky otvoríte ďalšiu fľašu?

ANTIK Regál na víno 90×70 cm, mango a akácia

Víno po ruke – VINOTÉKA

Mať po ruke v pohodlí domova vínny sklad – to by sa páčilo každému milovníkovi dobrého vína. Moderná domácnosť však dávno nemusí trpieť – ponúka sa jedinečná možnosť zaobstarať si praktickú a štýlovú vinotéku, vďaka ktorej potešíte návštevu vínom a to kedykoľvek.

Skladujete víno?

Prvou otázkou, ktorú by ste si pred zaobstaraním vinotéky mali položiť je, či skladujete víno dlhodobo, alebo či vína striedate a často ich konzumujete. Podľa toho by ste sa mali riadiť, pretože krátkodobé skladovanie nevyžaduje také podmienky, ako to dlhodobé. Pri dlhodobom skladovaní dobrého vína je dôležitá teplota a vlhkosť, čo vám potvrdí každý poctivý vinár. Ak si občas len chcete vystaviť fľašu vína, ktorú dostanete od priateľov, postačí vám drevený či kovový stojan na víno. Ak ale patríte medzi vinárskych srdciarov, potom sa vám ponúkajú hneď dva základné typy vinoték.

Vinotéka Candy

Dva typy vinoték

Existujú dva základné typy vinoték. Tá prvá je každopádne tiež jednoduchšia. Je to klimatizovaná vinotéka s jednou zónou, ktorej klíma sa podobá vínnej pivničke pre nenáročných. Investovať ale môžete tiež do modernej temperovanej vinotéky s niekoľkými teplotnými zónami. Taká vinotéka poteší i skutočných znalcov – môžete skladovať rôzne druhy vína a to v teplotách vhodných na priame podávanie. Každý milovník vína si tak príde na svoje a môže ľahko ohromiť svojich hostí.

Kapacita vinotéky

Plánujete si kúpiť vinotéku? Zvážte jej kapacitu a tomu podriaďte výber. Premyslite, koľko fliaš vína priemerne skladujete a podľa toho kúpte vinotéku v ideálnej veľkosti. Nezabudnite, že do svojho vínového úložiska dáte nielen zakúpené fľaše vína, ale tiež napríklad darčeky, ktoré získate pri rôznych príležitostiach. S kapacitou súvisí tiež rozmer vinotéky. Preto dopredu popremýšľajte o mieste, kde sa vinotéka stane vašou pýchou interiéru, aby tu dokonale zapadla.

Vzhľad vinotéky

Na vzhľade záleží. Vinotéka musí spĺňať dôležitý súlad so zariadením

Klarstein Vinarium vinotéka

interiéru. Skrátka a dobre – aj ona prináša do domova istý šmrnc. Záleží tiež na víne – to nemusí dobre znášať ostrý slnečný svit, preto je tak dôležité tónované sklo alebo nepriehľadné dvierka vinotéky. Farba vinotéky by mala korešpondovať so zariadením bytu.

Konštrukcia políc

Samotné ukladanie je tiež dominantný prvok pri výbere tej správnej vinotéky. Populárne a optimálne sú drevené police, ktoré vyzerajú dobre a udržujú tú správnu vlhkosť. K dostaniu sú ale tiež drôtené alebo kovové držiaky na víno.

Cena vinotéky

Posledným aspektom výberu, ktorý patrí medzi tie dôležité, je cena. Investíciu si určte ako prvý krok, aby ste potom mohli v úplnom pokoji filtrovať a vyberať dostupné vinotéky. Ak si však chcete urobiť skutočnú radosť, nebojte sa vyšších investícií. Kvalitná vinotéka sa o vaše milované víno dobre postará a odmenou vám budú príjemné chvíľky s pohárom vína v ruke.

Komentáre k: Všetko o víne: ako vybrať víno, stojan a vinotéku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.