Fenomén bosého obúvanie v posledných rokoch neminul asi nikoho z nás. Čo to ale vlastne obnáša a prečo sa mu dostáva takej obľuby? Poďte sa pozrieť na to, pre koho sú barefoot topánky vhodné, a ako ich správne vybrať.

Čo je barefoot obuv

Barefoot topánky imitujú chôdzu na boso, na ktorú je ľudské telo stavané. Noha lepšie pracuje a prirodzene sa prekrvuje. Dnešné prostredie na pohyb bez topánok nie je vhodné, je tu barefoot obuv, ktorá vám poskytne dostatok priestoru pre prirodzenú prácu nohy. Zároveň ju chráni pred zranením a nepriazňou počasia.

Ako barefoot topánky tak možno označiť obuv, ktorá:

  • poskytuje dostatok priestoru pre prsty
  • má mäkkú a ohybnú podrážku s hrúbkou maximálne 5 mm
  • má rovnú podrážku bez podpätku (rozdiel medzi špičkou a pätou je nulový)
  • nemá pevný opätok a poskytujú voľný pohyb členku
  • je ľahká

Barefoot topánky: pomáhajú alebo škodia?

Čo ortopéd, to iný názor. Jeden vám bude tvrdiť, že si nohu ničíte a druhý si tento druh obuvi nebude môcť vynachváliť. A pravdu majú vlastne obaja.

Ak nie ste zvyknutí chodiť naboso a máte len klasické topánky s vyššou a odpruženou podrážkou, nič vám nebráni, aby ste našľapovali cez päty. Lenže to s tenkou barefoot topánkou nejde. Respektíve ide, ale bude vás to bolieť a koledujete si postupne na nepekné ťažkosti.

Budete sa musieť naučiť chodiť cez celú plochu, nie cez pätu. Preto na bosé topánky prechádzajte pozvoľna. Znovu prebudíte ochabnuté svaly na nohe, ktoré sa začnú spevňovať, až budú poskytovať takú oporu, ktorú noha potrebuje.

Začínajte pokojne len na pár minútach denne. A nie v meste na rovnom tvrdom povrchu. Najlepšie nohy prebudíte na nerovnom prírodnom povrchu, kde venujete väčšiu pozornosť tomu kam šliapete a ako našľapuje.

Majte však na pamäti, že len nosenie barefoot topánok vám vaše dlhodobé problémy s plochou nohou alebo vbočeným palcom zázračne nevylieči. K tomu je potrebné zvoliť aj vhodnú fyzioterapiu.

barefoot-topanky-panske-hnede-na-kamennej-plazi

Ako vybrať barefoot topánky

Výber topánok sa niekedy môže zdať ako trochu nadľudská úloha. Najmä v čase, keď má každá značka vlastné číslovanie. Tak vytiahnite meter, nech vyberiete dobre obuv online z e-shopu.

Najlepšie je merať večer, kedy je noha najväčšia. Nohu oprite pätou kolmo na stenu a postavte sa na pravítko alebo meter. Potom si pred nohu dajte napríklad knihu tak, aby sa dotýkala najdlhšieho prsta. Potom preneste váhu na chodidlo a zmerajte vzdialenosť medzi knihou a stenou. Rovnako zmerajte aj druhú nohu.

Aby topánky dobre sedeli, musia mať navyše v prednej časti 5 až 10 mm. Pri zimnej obuvi počítajte s väčšou rezervou, a to ako na vložku, tak i na teplú ponožku.

Barefoot topánky pre deti

A čo barefoot pre deti áno alebo radšej nie?

Väčšina detí má úplne zdravú nôžku a deformity vznikajú až kvôli noseniu nesprávnej obuvi, ktorá nohe neposkytuje dosť priestoru pre prirodzenú prácu svalov.

Správne vybrané bosé topánky sú preto pre detskú nôžku úplne v poriadku. Najmä pri kúpe barefoot pre deti je dobré ich vyskúšať v kamennom obchode, aby sedeli naozaj presne a ich nosenie neviedlo k problémom s vývojom.

Barefoot celoročne?

Sandále na leto, kecky na jar aj na jeseň. Ako je to ale s bosou obuvou a zimnými mesiacmi?

Aj na zimu zoženiete adekvátnu barefoot obuv. A to nielen členkové topánky, ale aj čižmy, ktoré sa hodia napríklad k sukni. Proti zime od nôh väčšinou chráni dámske barefoot topánky merino vložka alebo termovložka s hliníkovým pásikom, ktorá znižuje tepelné straty.

Ale aj pánske topánky sa dajú zohnať v zateplenej verzii.

Proti chladu tiež pomáha aj správny spôsob chôdze, pri ktorom sa nohy prirodzene prekrvujú a vlastne sa tak samy zahrievajú.

zenske-nohy-zena-stoji-bosa-na-kolajniciach-v-satach

Od lokálnych výrobcov i zo sveta

Vlna barefoot sa postupne preliala cez celý svet. Preto na trhu nájdete ako topánky slovenskej výroby, ktoré dbajú na nízku ekologickú stopu, tak aj topánky svetových značiek.

Cena sa pohybuje na pomerne širokej stupnici. Ak ešte len začínate, určite je lepšie si to vyskúšať na dostupnejšie obuvi. Stačí sledovať zľavy a kúpiť si minuloročný model v dopredaji. Tak sa vám môže ľahko podariť kúpiť kvalitné koženú topánku za zlomok ceny.

Obvyklá cena barefoot topánok sa pohybuje od 80 do 200 EUR. Pri správnej starostlivosti sa vám ale investícia rozhodne vyplatí.

Komentáre k: Fenomén barefoot topánky – kedy pomáhajú a kedy škodia?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.