1. Interiér a nábytok
 2. Ako vybrať

Ako vybrať interiérové alebo vchodové dvere?

V dnešnej dobe už dvere nie sú iba praktickým doplnkom, ktorý oddeľuje dva priestory alebo chráni interiér pred nebezpečenstvom zvonka. Široká ponuka rôznych štýlov, farieb, materiálov a prevedení mení dvere na dizajnový doplnok a dáva voľnú ruku vašej fantázii.

Na prvý pohľad jednoduchý výber bezpečných a funkčných dverí, ktoré ladia s celou atmosférou domácnosti, sa môže zmeniť na poriadne zdĺhavú činnosť. Avšak, pokiaľ sa naučíte orientovať v typoch, materiáloch a prevedeniach, zvládnete to raz-dva. Pozrime sa na tipy a triky, ktoré vám kúpu uľahčia.

Pred výberom dverí zvážte 

 • typ dverí
 • šírku a výšku zárubní
 • prevedenie a spôsob otvárania
 • materiál dverí
 • štýl a farbu dverí

Aké typy dverí poznáme?

Vonkajšie vchodové dvere

Vchodové dvere vytvárajú prvý kontakt s vaším domovom. Sú akousi bránou medzi vami a okolitým svetom. Je preto dôležité, aby boli nielen vkusné, ale najmä bezpečné.

Interiérové dvere

Interiérové dvere musia byť takisto funkčné a bezpečné, no keďže na ne priamo nepôsobí vonkajšie prostredie, buďte troška kreatívnejší. Na výber máte väčšie množstvo dizajnov a prevedení, ktoré ulahodia aj náročnejším „vyberačom“.

Naturel Interiérové dvere Ibiza 60 cm, ľavé, otočné IBIZAD60L
Naturel Interiérové dvere Ibiza 60 cm, ľavé, otočné IBIZAD60L

Ako vybrať ideálny rozmer dverí?

Rozmer dverí je najdôležitejším aspektom pri výbere. Pred kúpou dverí je dôležité, aby ste si poriadne premerali stavebný otvor a uistili sa, že model súhlasí výškou a šírkou. 

Dvere majú rozmery na šírku 60 cm, 70 cm, 80 cm alebo 90 cm a výšku väčšinou 202 cm.

Pomôcka pri výbere:

 • 90 cm – vchodové dvere
 • 80 cm – izby, kuchyňa
 • 70 cm – kúpeľňa, záchod
 • 60 cm – špajza, šatník alebo komora

Otváranie dverí

Otočné dvere

Otočné dvere sú zavesené na dvoch alebo troch pántoch, na ktorých sa otáčajú. Ide o klasické prevedenie a vybrať si môžete z dvoch variantov – pravé alebo ľavé.

To, či potrebujete pravé alebo ľavé dvere zistíte úplne jednoducho. Postavte sa pred zárubne a predstavte si, že dvere otvárate. Ak pomyselnú kľučku automaticky chytíte pravou rukou, potrebujete pravé dvere. Ak ľavou rukou, siahnite po ľavých dverách.

Netradičné otváranie dverí

Zatiaľ, čo vchodové dvere nájdete iba s klasickým systémom otvárania, interiérové dvere ponúkajú väčšie množstvo prevedení. Vybrať si môžete:

 1. Posuvné dvere – posúvajú sa pred stenou a sú viditeľné.
 2. Posuvné dvere do puzdra – zasúvajú sa do stavebného puzdra a po otvorení nie sú viditeľné.  
 3. Skladacie dvere – dvere sú zložené z viacerých častí, ktoré sa naskladajú na seba.
 4. Kyvné dvere – umožňujú otváranie oboma smermi a sú vybavené automatickým zatváraním.
https://www.biano.sk/produkt/87970719-sada-kovania-na-posuvne-dvere-v-2-prevedeniach
https://www.biano.sk/produkt/87970719-sada-kovania-na-posuvne-dvere-v-2-prevedeniach

Najpoužívanejšie materiály dverí

Materiál vchodových dverí

Plastové dvere

Vchodové dvere z plastu ponúkajú atraktívny pomer ceny a kvality. Plastové profily majú perfektné izolačné vlastnosti a vyznačujú sa aj dostatočnou pevnosťou. 

Povrch nemusí byť iba biely – k dispozícii máte množstvo dekorov, ktoré imitujú rôzne druhy dreva. Vybrať si môžete aj extravagantnejšie kúsky, ktoré nájdete napríklad v červenej alebo ružovej farbe.

Hliníkové dvere

Vchodové dvere z hliníka sú jednou z najpevnejších alternatív. Sú maximálne odolné voči nepriaznivým podmienkam a deformácii vplyvom vonkajšieho prostredia, preto sú na výrobu vonkajších dverí ideálne.

Drevené dvere

Vchodové dvere z dreva sú ideálne pre všetkých milovníkov naturálneho štýlu. Majú luxusný vzhľad a perfektné teplo-izolačné vlastnosti. Hodia sa aj do nízkoenergetických domov. 

Pravidelná starostlivosť vám zabezpečí, že vydržia celé roky.

Materiál interiérových dverí

Výplň dverí

Dvere vyplnené papierovou voštinou

Takýto typ dverí sa vyznačuje extrémnou ľahkosťou a malou priepustnosťou vzduchu. Nie sú tak odolné voči nárazu, vlhkosti alebo iným poškodeniam.

Jedná sa o masívne dvere, ktoré sú pevné, odolné a vytvárajú luxusný dojem. Avšak, ich kryptonit je vlhkosť – v prípade umiestnenia do kúpeľne môže nastať deformácia.  

Dvere vyplnené MDF doskami

Naturel Interiérové dvere Latino 60 cm, ľavé, otočné LATINO2060L
Naturel Interiérové dvere Latino 60 cm, ľavé, otočné LATINO2060L

Dvere vyplnené sklom

Dvere vyplnené sklom sú stále častejšie vyhľadávaným prevedením. Elegantný dojem v kombinácii s funkčnosťou a dlhou životnosťou je skvelou alternatívou do akejkoľvek miestnosti.

Povrchová úprava interiérových dverí

Lakované dvere

Na vnútornú výplň dverí je aplikovaný lak, ktorý zaistí maximálnu odolnosť voči poškodeniu a exkluzívny vzhľad.

Fóliované dvere

Vnútorná výplň dverí je obalená fóliou s dekorom podľa vášho výberu. Vyznačujú sa jednoduchou údržbou a drahšie fólie sú odolné aj voči rôznym druhom poškodenia, napríklad poškrabaniu.

Laminátové dvere

Laminátová povrchová úprava zabezpečí bezproblémové čistenie a dostatočnú odolnosť. Na výber máterôzne dekory, ktoré hravo prispôsobíte svojimpožiadavkám.

Dvere obalené dyhou

Vnútorná výplň dverí sa pokryje vrstvou prírodného dreva, vďaka čomu si domov odnesiete nádherný prírodný kúsok. Dôležitá je dostatočná starostlivosť, pri nesprávnej údržbe môže drevo rokmi zmeniť farbu alebo štruktúru.

Štýl a farba dverí

Pri výbere farby a štýlu zvážte, kde dvere umiestnite  a akú atmosféru vyvoláva váš byt alebo dom. Do minimalistických priestorov dokonalé zapadnú hladké dvere v jednoduchom dekore, obalené tlmenými farbami. 

Extravagantnejšie domácnosti znesú aj krikľavé farby a výraznejšie prevedenia. Nikde však nie je napísané, že štýly nemôžete ľubovoľne kombinovať. Vyberte si také dvere, vďaka ktorým sa budete cítiť bezpečne a príjemne.

Komentáre k: Ako vybrať interiérové alebo vchodové dvere?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *