1. Domáca pohoda

Klimatizácia do bytu: Áno alebo nie?

Teploty stúpajúce nad 30 °C síce na Slovensku nie sú ničím neobvyklým, ale nie je ich zase tak veľa. Zvyčajne len v období letných prázdnin. Napriek tomu mnohé slovenské domácnosti pomýšľajú na inštaláciu klimatizácie do ich bytov alebo domov. Oplatí sa im táto investícia do komfortu bývania, ktorá rádovo môže šplhať až k tisícom eur? Na to sa bližšie pozrieme v tomto článku.

Klíma nie je vhodná pre každé bývanie

Na začiatok musíme sklamať tých z vás, ktorí vlastnia byt bez lodžie, terasy alebo aspoň malého balkóna. Bohužiaľ v týchto bytoch nie je kam túto pevnú klimatizáciu upevniť. U rodinných domov sa často využíva fasáda, alebo už spomínané balkóny. V panelovom byte ale nemôžete klimatizáciu umiestniť na fasádu bez získania súhlasu susedov a správcu domu.

Avšak majitelia väčších obytných komplexov, ako sú hotely, reštaurácie alebo obchodné centrá by mali zvážiť umiestnenie klimatizácií do ich priestorov. Zákazníci tento pridaný komfort očakávajú už aj v našej krajine.

Na koľko vás klimatizácia príde?

Dôležité je si uvedomiť, že investícia do príjemného chládku vo vašom bývaní nie je len o obstaraní si “škatule”. Počítať musíte s počiatočnou montážou. Aj keď tá býva často zahrnutá v predajnej cene zariadenia. Každý rok je potrebné nechať klimatizáciu odborne vyčistiť a nastaviť. Bez toho hrozí vznik podhubia pre plesne a ďalšie choroboplodné zárodky, ktoré by ste následne vdychovali. Takéto nastavenie zvyčajne stojí od 30€ do 80€.

V neposlednom rade stojí niečo aj samotná prevádzka a beh klimatizácie. Bohužiaľ ani tu pre vás nemáme najlepšiu správu. Klimatizácia patrí medzi energeticky náročnejšie zariadenia vo vašej domácnosti. Vychladenie jednej vašej miestnosti podľa výpočtov odborníkov vychádza na cca 1€. Je ale nutné počítať s tým, že ceny za dodávku elektriny sa v čase menia.

Klimatizáciou ide aj kúriť

Aj napriek finančnej náročnosti a nie príliš častým horúčavam v našej krajine sa môže vyplatiť investovať do klimatizácie. Mnoho rodín ju totiž využíva ako doplnkové vykurovanie v bytoch počas chladnejších mesiacov. Je len na vás, na aké teplotné stupne ju nastavíte.

Cez leto myslite na to, že teplotný rozdiel medzi klimatizovanou miestnosťou a vonkajšími priestormi by nemal presiahnuť 6 až 10 °C. Inak vám hrozia choroby z teplotných šokov tela. Nie je ničím neobvyklým, že sa vám začnú vysušovať sliznice v očiach alebo chytíte prechladnutie. Operujte s klimatizáciou obdobne, ako to robíte s A/C vo vašich autách.

Nezabúdajte na to, že keď máte zapnutú klimatizáciu, nemali by ste mať otvorené okná v tejto miestnosti. Účinnosť klimatizácie tak ide navnivoč a zbytočne platíte za jej prevádzku a chod.

Alternatívna náhrada za klimatizáciu

Nakoniec ste sa rozhodli, že klimatizácia nie je to pravé orechové pre vašu domácnosť? Alebo patríte medzi tie domácnosti, ktoré žijú v panelovom byte bez balkóna? Nemusíte smútiť a trpieť letné horúčavy medzi štyrmi múrmi vášho bývania, investujte do ventilátora.

Na trhu existuje celý rad jeho variantov. Nemusíte sa uspokojiť iba s ventilátorom postaveným v rohu miestnosti. Zaujímavým riešením je aj závesný ventilátor pod vašim svetlom v obývacej izbe. Aj tu existuje viac riešení na trhu – iba závesný ventilátor alebo ventilátor, ktorý ide priamo kombinovať so svetlom.

 

Komentáre k: Klimatizácia do bytu: Áno alebo nie?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *