Obdobie tepla a využívanie bazénov so sebou okrem mnohých radostí nesie tiež určité úskalia. A tým je správna starostlivosť o bazén a najmä o vodu v ňom. Ak si chcete  naplno užívať letné kúpanie, jedná sa o starostlivosť .nanajvýš nevyhnutnú. Preto by ste ju nemali podceniť a dôkladne sa na ňu pripraviť. Vaša snaha bude odmenená čistou vodou, v ktorej sa kľudne môžu kúpať všetci členovia rodiny, aj tí najmenší z nás.

Filtrácia

Ako prvé vás najskôr napadne filtrácia. Áno, tá býva absolútne nevyhnutnou súčasťou bazénov a bez nej sa skrátka nezaobídete. Pri jej výbere sa riaďte výkonom, čím vyššia je, tým viac vody za hodinu bazén dokáže prefiltrovať. Filtrovať by sa mala voda každý deň.

 • Filtrácia kartušová – Od 4-8 m3 sa pre bazény odporúča filtrácia kartušová. Tú tvorí kartušová vložka a čerpadlo. Voda sa potom filtruje cez kartušovú vložku, ktorú treba niekoľkokrát za týždeň vyčistiť. Častejšie sa však opotrebováva a je potrebné ju párkrát za sezónu dokupovať. Výhodou je nízka spotreba a tiež obstarávacie náklady, vojdete sa s prehľadom do niekoľkých stoviek.
 • Filtrácia piesková – Je vhodná pre bazény väčšie ako 8 m3. Voda sa filtruje cez kremičitú pieskovú náplň, ktorá ju dokonale vyčistí. Mení sa raz za 2-3 roky. Tu sa už pohybujete v jednotkách tisícov korún, náklady sa vám však vrátia. Veľkou výhodou pieskových filtrácií je užívanie menšieho množstva bazénovej chémie. Na túto filtráciu možno napojiť aj ďalšie príslušenstvo, vysávač či solárny ohrev vody.

Kontrola vody

Aby ste mohli zvoliť správne prostriedky na čistenie vody, je nutné skontrolovať jej pH. To môžete vykonať pomocou testovacích papierikov na jedno použitie alebo elektronických testerov.

Ideálna hodnota pH v bazéne by sa mala pohybovať okolo 6,8-7,6 a merať by sa mala aspoň raz týždenne. Od tejto hodnoty sa odvíja voľba správneho prípravku (pH plus alebo pH mínus).

Tiež je dôležité si strážiť tvrdosť vody, kontrolovať by sa mala raz za mesiac. Ideálna hodnota sa pohybuje okolo 10-19 stupňov, nad limit stupnice je potom nutné použiť prípravky pre zmäkčenie vody.

Dezinfekcia

Filtrácia síce môže urobiť veľa, však stopercentne čistú vodu vám nezaručí. Či chcete alebo nie, chémii sa nevyhnete.  

 • Vo vode je potreba strážiť si množstvo chlóru. K tomu môžete tiež využiť elektronické testery alebo testovacie pásky. Rozlišujeme viazaný chlór, ktorý je vo väčšom množstve skôr škodlivý a ktorý nemá zásadné dezinfekčné účinky, navyše sa vyznačuje silným chlórovým zápachom. Naopak voľný chlór je pre dezinfekciu vody kľúčový. K správnemu dávkovaniu chlóru vám pomôže plávajúci dávkovač, ktorý chémiu do vody dávkuje prostredníctvom tabliet.
 • Bezchlórová chémia je vhodná pre alergikov či deti. Je síce drahšia, však výhodou je, že sa nemusíte potýkať s nepríjemným chlórovým zápachom. Ak vám chlór skrátka vadí, štípe vás do očí a nevyhovuje vám, je pre vás bezchlórová chémia skvelým riešením. Na trhu sú alternatívy v podobe výrobkov na kyslíkovej bázebrómových brikietmorskej soli alebo pomocou UV lampy, ktorej žiarenie vodu zbaví baktérií a vírusov. Na podobnom princípe fungujú tiež ionizátory, ktoré pracujú na princípe uvoľňovania iontov striebra do vody, čím opäť zabraňujú tvorbe baktérií, vírusov a rias.

Okrem tohto základného delenia existuje celý rad ďalších chemických prípravkov, ktoré vám pomôžu vodu vyčistiť, zbaviť ju zeleného zákalu a podobne:

 • Flokulanty (vločkovače) vyzrážajú nečistoty v bazéne do väčších celkov, tie potom ľahšie zachytia filtrácie (používajú sa pre filtráciu pieskovú)
 • Šokové prípravky sú určené pre rýchlu dezinfekciu bazénovej vody, najmä ak začne zelenať či sa zakaľovať
 • Prejasňovače pôsobia proti zákalom, jemné častice sa opäť zhluknú dohromady a ich odstránenie pomocou filtrácie je tak ľahšie
 • Prípravky proti tvorbe rias majú preventívne i likvidačné účinky

Mechanické čistenie

Príslušenstvo, ktoré si môžete zaobstarať k bazénu, slúži k mechanickému odstraňovaniu usadenín a nečistôt z vody bazéna a z jeho dna.

 • Môžu ním byť bazénové sieťky, ktoré slúžia na zachytenie nečistôt plávajúcich po hladine bazéna, ako sú spadnuté listy alebo hmyz.
 • Oplatí sa vám tiež bazénový vysávač, ktorý odstraňuje nečistoty zo dna bazéna. Podľa veľkosti potom voľte aj typ.
 • Skimmer je nádoba, ktorá je spravidla umiestnená v bazénovej stene alebo je zavesená na nej. Zbiera nečistoty z hladiny, ktoré ďalej putujú do filtračného systému. Tým eliminuje vznik rias a usadenín.

Ďalšie rady pre udržanie čistoty v bazéne

Tiež vy ako užívatelia bazéna sa môžete príčiniť o to, aby bola voda čistejšia a hygienickejšia.

 • Zaobstaraním spŕšky k bazénu zamedzíte tomu, aby sa do bazéna zaniesli nečistoty na chodidlách alebo na tele, pre väčší komfort ju môžete kúpiť napríklad so solárnym ohrevom, aby tak sprchovanie pred kúpaním bolo príjemnejšie. Môžete zo seba tiež spláchnuť rôzne krémy a oleje, ktoré by na hladine zanechávali nevzhľadné mastné fľaky.
 • Ďalšou vychytávkou je bazénová plachta, ktorou bazén môžete v čase jeho nevyužívanie zakryť. Zamedzíte tak tomu, aby do neho padali listy zo stromov, hmyz a podobne.
Komentáre k: Ako v záhradnom bazéne udržať čistotu po celú sezónu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.