Ak máte malú kuchyňu s nedostatkom priestoru, neznamená to, že ju nemôžete mať prakticky a úsporne zariadenú a že vás v nej varenie nebude baviť.

Do obmedzeného priestoru vždy voľte kuchynskú linku v lineárnom rozložení, ktorá sa dá v prípade potreby rozšíriť tiež o kuchynský ostrovček. Ten poslúži jednak ako pracovná plocha a úložný priestor navyše, ale skvelo sa osvedčí aj ako bar alebo náhrada kuchynského stola.

Využite každý voľný centimeter

Dobre navrhnutú kuchynskú zostavu spoznáte podľa veľkého množstva úložného priestoru. Práve využitie každého voľného miesta je v malých kuchyniach kľúčové, preto nenechávajte ani centimeter bez uplatnenia. Horné skrinky môžete pretiahnuť až k stropu a umiestniť do nich veci, ktoré počas roka používate najmenej často. Na ukladanie využite aj priestor pod spodnými skrinkami a vytvorte tu ďalšie zásuvky alebo výsuvné schodíky, ktoré sa skvelo hodia na ukladanie plechov.

Praktickým riešením, ako sa ľahko popasovať aj s veľkým rodinným obedom, je potom zabudovanie výsuvnej pracovnej dosky, ktorá nielen rozšíri priestor na prípravu, ale poslúži aj ako odkladací stolík. Namiesto klasických dvierok na skrinkách potom môžete zvoliť posuvné a ich vnútorným vybavením určite nešetrite.

Opticky svoju malú kuchyňu rozšírte

Malým priestorom potom najlepšie slušia svetlé pastelové farby, ktoré ich opticky prevzdušnia. Tie voľte predovšetkým pre kuchynskú linku. Voľby tmavších odtieňov na stenách sa však tiež nemusíte báť, pretože môžu miestnosť predĺžiť. Stačí zvoliť sýtejší odtieň pre steny oproti sebe. Čím viac však kuchyňu zosvetlíte a prejasníte, tým bude pôsobiť väčším dojmom. Aj u dreveného prevedenia preto voľte predovšetkým svetlejšie odtiene.

Stiesnené priestory presvetlia tiež sklenené dvierka skriniek, ktoré koncentrujte do hornej časti kuchynskej linky. Podobne fungujú aj otvorené police. Všeobecne ale platí, že čím menšia kuchyňa je, tým by v nej malo byť na viditeľných miestach odložené menej vecí.

Pri usporiadaní premýšľajte

V malých priestoroch síce nebudete mať možnosť vytvoriť si jednotlivé kuchynské zóny, napriek tomu sa však snažte ukladať všetky potraviny pohromade, najlepšie v blízkosti chladničky a potravinovej skrine. Vedľa by mala nasledovať pracovná plocha, z ktorej budete mať blízko k ukladaniu potravín, ale na druhej strane aj k ich tepelnej úprave. Varnú dosku však z hľadiska bezpečnosti neumiestňujte ku dverám alebo na frekventované miesto.

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať zariadenie malej kuchyne ako nadľudský výkon, s trochou fantázie a hravosti môžete dosiahnuť výsledku, v ktorom pre vás bude radosť pracovať. Rozhodne sa nebojte experimentovať a využiť moderné technológie a vychytávky, ktorých je dnes v ponuke naozaj veľké množstvo.

Komentáre k: Aj malá kuchyňa môže byť krásna a praktická

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.