Pýtate sa, ako vyčistiť práčku zvnútra, zásobník na prací prášok a aviváž či gumové tesnenie na práčke? S našimi tipmi sa zbavíte zápachu, špiny, plesne a vodného kameňa v práčke aj pomocou babských receptov. Doma by vám nemal chýbať ocot, sóda bikarbóna a kyselina citrónová.
Práčka po praní neostáva čistá, ako si možno mylne myslíte. Nachádzajú sa v nej zvyšky pracieho práčku, nečistoty z bielizne, vodný kameň a voda. Ideálne prostredie pre baktérie a plesne a následne aj neznesiteľný zápach. Čistenie práčky by ste mali zaviesť do pravidelnej upratovacej kompletky. 💡 Ale ako na čistenie práčky a čím vyčistiť práčku?💡
Poradíme ako čistiť jednotlivé komponenty práčky – celé vnútro, bubón, nádoby na prací prášok a avižáž, ale aj gumové tesnenie tak, aby bola vaša bielizeň dokonalo čistá a voňavá. Pripravili sme aj babské recepty, v ktorých spomíname sódu, ocot, kyselinu citrónovú, savo, tablety do umývačky a ďalšie skvelé nápady.
Prečo je čistenie práčky dôležité
Ako sme už spomínali vyššie, v práčky ostávajú rôzne nečistoty… v mokrom prostredí sa baktérie rozmnožujú jedna radosť, a tak sa práčka stáva ideálnym miestom na vznik plesní, ktorá sa netýka len bubnu. Vo vnútri práčky sa okrem iného nachádza aj nádrž na vodu, v ktorej sa točí bubón, hadice, cez ktoré prúdi prací prášok a aviváž, a hlavne početné tesnenia s rôznymi záhybmi a ďalšie skryté miesta, v ktorých sa nečistotám prášku a kameňu darí naozaj dobre.
Práčka, ktorá sa pravidelne nečistí je náchylnejšia na poškodenie,samozrejme okrem baktérií a nánosov, ktoré budete mať na oblečení.
Znečistenie práčky
V tejto kapitole článku si popíšeme ako čistiť práčku, ako sa zbaviť zápachu, špiny, plesní a vodného kameňa.
Čo spôsobuje usadzovanie nečistôt v práčke
Nečistoty sa v práčke usádzajú v dôsledku chýb, ktoré robíte pri praní:
❌ pranie na nízkych teplotách
❌ nekvalitné pracie prostriedky
❌ príliš plná práčka
❌ zatvorený zásobník na prášok a bubón = vždy práčku sušte a vetrajte
1. Ako vyčistiť práčku od zápachu
Zápach z práčky vie potrápiť nejednu domácnosť. Ideálne je, ak mu budete hneď od začiatku prechádzať. Ak ste tomu doposiaľ nevenovali dostatočnú pozornosť, poradíme vám ako práčku zbaviť zápachu.
- 👎 vlhké prostredie, v ktorom sa práčka nachádza
- 👎 pranie s malým množstvom vody – nemožné splachnúť všetky nečistoty
- 👎 odpadová hadina plná baktérií a plesní
- 👎 práčka je zanesená pracími prostriedkami a vodným kameňom
✅ kúpeľňu či práčovňu pravidelne vetrajte
✅ pravidelné čistenie všetkých komponentov práčky
✅ pracie prostriedky používajte podľa návodu (berte do úvahy tkaniny a tvrdosť vody)
✅ práčku po skončení pracích cyklov nechávajte otvorenú, aj dávkovač na pracie prostriedky
✅ po skončení programu vždy do sucha utrite tesnenie a zásobník
✅ nepoužívajte iba krátke programy, ale perte na najdlhších pracích programoch aj 2 – 3 hodiny, a to najmä, ak si to bielizeň naozaj vyžaduje
✅ perte s najvyššou možnou teplotou – na vysokej teplote sa oplatí prať obliečky, uteráky a osušky, utierky
Ak vaša práčka dobre neperie a vy ste už skúsili naozaj všetko, môže ísť o závažnejšiu chybu – problém s bubnom, čerpadlom, motorom. V tomto prípade je dôležité obrátiť sa na pomoc odborníkov.
2. Ako vyčistiť práčku od plesne
Plesne v práčke spôsobujú nepríjemný zápach. Preto ak chcete predchádzať zápachu, zbavte sa plesní. V tesnení práčky vždy ostáva voda a vlhkosť, ktoré sú ideálnym miestom pre baktérie. Po skončení prania vždy tesnenie utrite do sucha buď čistou handričkou, alebo použite octový roztok.
Ak sa vám tvorí pleseň v zásobníku na prášok a aviváž, postupujte rovnako – vždy utrieť do sucha.
V prípade, že máte v práčke pleseň väčších rozmerov, použite prípavok proti plesniam.
3. Ako vyčistiť práčku od vodného kameňa
Vodný kameň sa z času na čas môže objaviť v každom spotrebiči, ktorý pracuje s vodou. Na odstránenie vodného kameňa z práčky si kúpte prostriedok, ktorý ho šetrne a účinne rozpustí. Ako prípravky používať:
- Väčšinou sa prostriedky na odstránenie vodného kameňa vkladajú buď do zásobníka na prací prášok, alebo priamo do bubna.
- Zapnite práčku na 60 °C alebo na 90 °C podľa pokynov.
- Používať raz za 4 mesiace.
- Riaďte sa podľa konkrétnych pokynov a návodu.
Iné tvrdšie usadeniny v práčke môžete skúsiť rozpustiť pomocou roztoku octu a sódu – viac v kapitole o babských receptoch.
Čím čistiť práčku a aký spôsob čistenia je ten naj?
V tejto kapitole sa dočítate, čo použiť na dôkladné vyčistenie práčky – môžete sa vydať cestou čistiacich prostriedkov, ktoré zakúpite, alebo vyskúšať babské recepty. 💡A čo vlastne radia výrobcovia práčiek? Ktorý spôsob je podľa nich najlepší?💡
1. Ako vyčistiť práčku s octom
💡Čistenie práčky octom je pravdepodobne to najjednoduchšie, súhlasíte?💡
Čistenie práčky octom zrejme poznáte a určite ste si ho párkrát vyskúšali. Ocot odstraňuje pachy, dezinfikuje, zbavuje baktérií a pomáha bojovať proti vodnému kameňu.
Ako použiť ocot na čistenie práčky:
- Potrebujete 300 ml octu – 2 šálky
- Ocot vlejte do práčky – do bubnu alebo zásobníka na prací prášok
- Zapnite na najvyššou teplotu a čo najdlhšie pranie
- Opakujte 3x za rok (POZOR: ocot môže poškodiť gumu)
2. Ako vyčistiť práčku kyselinou citrónovou
Ďalší skvelý produkt na vyčistenie práčky je kyselina citrónová, ktorú kúpite takmer všade. Kyselina citrónová sa vkladá do zásobníka na prací prášok, alebo do bubna a to približne 250 gramov. Pranie zapnite na 60 °C. Zbaví vás vodného kameňa, plesní, baktérií a zápachu.
3. Ako vyčistiť práčku sódou bikarbónou
Na čistenie práčky sodou bikarbónou nájdete veľa tipov. Postupujte nasledovne:
- Pol pohára sódy nasypte do priehradky na prací prášok
- Vyberte 60° alebo 90° program
Ďalší spôsob využitia sódy je podobný ako pri čistení práčky pomocou octu:
- Do bubna nasypte dve šálky jedlej sódy
- Vyberte najdlhší program s čo najvyššou teplotou
Tento spôsob je skvelý na odstránenie zápachu a nečistôt nielen z bubna, ale aj z hadice.
V drogériach ale nájdete aj špeciálna sóda na pranie, ktorú používajte rovnako ko sódu bikarbónu: dlhý cyklus a maximálna teplota.
Náš tip: Ak pred praním namáčate bielizeň, môžete do nej bez obáv prisypať aj trošku sódy bikarbóny. Biele oblečenie a prádlo tým úplne rozžiarite. Ak máte doma biele záclony, neváhajte a skúste tento trik.
Na dosiahnutie dokonalo čistej práčky použite kombináciu sódy a octu:
- Pol šálky sódy vsypete do priehradky určenej na prací prášok
- Octom nalejte ďalšiu časť na plákanie
- Zvoľte najdlhší program s čo najvyššou teplotou
4. Ako vyčistit pračku tabletami do myčky
Tablety do myčky sú doslova zázračné a dokážu si poradiť s vyčistením nielen myčky, ale aj iných domácich zariadení. Vezmite dva kusy, hoďte ich do bubna práčky, zapnite najdlhší program a najvyššiu teplotu. Zbavíte sa nečistôt, zápachu, baktérií. Čistý bude nielen bubón práčky, ale aj filter, tesnenie a zásobník na pracie prostriedky.
5. Savo a ďalšie prostriedky
Na vyčistenie práčky použite aj špeciálny čistič Savo na práčky. Tento produkt bojuje proti vodnému kameňu, nečistotám a zápachu a pomôže vyčistiť tesnenie, filter, bubón aj zásobník.
Ďalším známymi značkami na vyčistenie práčky sú:
- Calgon – prášok, tablety, gél
- Lanza
V drogériách však nájdete aj ďalšie vychytávky, ktoré práčku zbavia zápachu, usadených nečistôt či vodného kameňa:
✅ tekuté čistiace prostriedky – nalejte do zásobníka
✅ čistiace tablety – vkladajte ich do bubna
✅ vreckové čističe – obsah vrecka stačí nasypať do bubna (práčka s predným plnením: program na pranie bavlny na 60 °C, práčka s horným plnením nastavíte najvyššiu teplotu a najdlhší prací program)
✅ čistiace obrúsky – účinné na odstránenie zvyškov pracieho práčku, nemusíte oplachovať
Babské recepty na čistenie práčky a výrobcovia: Súhlasia alebo sú proti?
Babské recepty samozrejme fungovali a to najmä na starých práčkach, ktoré neboli tak citlivé a technologicky vyspelé. Sóda a ocot sú veľmi agresívne a moderné práčky môžu naozaj poškodiť. A tak by neskôr mohol vzniknúť problém pre prípadných reklamáciach.
Ako vyčistiť práčku a jej jednotlivé časti?
Čistú práčku nedefinuje iba vyleštený bubón. Tento domáci spotrebič tvoria samozrejme viaceré časti, ktoré sa takisto zanášajú. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako ich vyčistiť.
1. Ako vyčistiť zásobník na prací prášok a aviváž
Ako o čistení práčky premýšľate len ako o čistom bubne a tesnení… Nuž, sklamene vás. Zásobník na prášok a aviváž vás svojou (ne)čistotou môže poriadne potrápiť. 💡Ako čistiť dávkovač pracieho prášku a aviváže?💡 Na tomto mieste nájdete okrem zbytkov prostriedkov, aj pleseň alebo zápach.
Zásobník vyberte z priehradky a rozdeľte na jednotlivé časti (ak je to možné), vypláchnite ho teplou tečúcou vodou v umývadle. Použiť môžete aj čistiacu kefu a prípravok, ktorým budete čistiť práčku. Takisto umyte aj miesto, kde je zásobník umiestnený.
Náš tip: Po dopraní každej práčky nechajte dávkovač otvorený. Zásobník na prášok a aviváž dôkladne umývajte aspoň 1x do mesiaca.
2. Ako vyčistiť gumové tesnenie
Zápach práčky má hneď niekoľko pôvodcov:
❌ nánosy z bielizne
❌ pozostatky prášku a aviváže
❌ zbytky vody v tesnení = pleseň
Rovnako ako po každom praní otvoríte zásobník na prášok a aviváž, mali by ste vyčistiť aj gumové tesnenie. Všetky nečistoty z tesnenia otrite handričkou, úplne dosucha. Dvierka práčky vždy nechávajte pootvorené.
3. Ako vyčistiť filter práčky
💡Že ste ešte nepočuli o filtre práčky?💡 Poradíme! Filter práčky nájdete – ideálne v každom návode k práčke – ale najčastejšie vpravo dole. Jeho funkciou je zachytiť všetko, čo ste zabudli v oblečení spolu s vlasmi, chlpmi a prachom. Upchaný filter môže poškodiť celej práčke, a preto by ste čistenie filtra mali zaradiť do bežnej rutiny.
Pod poklopom sa nachádza vypúšťací filter. Vždy majte po ruke misku alebo handričku, pretože keď otvoríte poklop, určite z neho vytečie pár kvapiek. Po odšrubovaní veka vyberte filter, očistite ho od všetkého čo sa v ňom nachádza, nechajte trocha aj odmočiť. Postačí vám roztok sódy a vody. Vyhnite sa používaniu agresívnych čistiacich prostriedkov a filter práčky čistite aspoň 2x ročne.
4. Ako vyčistiť hadicu od práčky
Okrem bubna, dávkovača, filtra a tesnenia, by ste pri čistení práčky nemali zabúdať na vypúšťaciu hadicu, ktorá vás môže nemilo prekvapiť. Ak vám do práčky neprúdi voda tak, ako má, pravdepodobne máte zanesenú hadicu. 💡Ako na čistenie odtokovej hadice práčky?💡
Pred čistením hadine vždy zastavte prívod vody a pripravte si nádobu, kam odtečie voda, ktorá ostala v hadici. Odskrutkujte hadicu od tela práčky a kanalizácie a začnite čistiť hadicu pomocou špeciálneho nekovového kábla s malou kefkou, ktorá odstraňuje usadené nečistoty.
Náš tip: Nástroj na čistenie si môžete vyrobiť aj sami. Postačí vám dlhý oceľový kábel. Jeden koniec ohnite a pripevnite naň kúsok látky, ktorá bude slúžiť ako čistiaca kefka.
Hadicu, ktorú ste zbavili nečistôt, vždy nakonci ešte prepláchnite.
5. Ako vyčistiť čerpadlo
Ak máte v práčke príliš veľa vodného kameňa, zvykne sa usadzovať aj v čerpadle, čím môže prístroj naozaj poškodiť. Prechádzať tomuto problému vám pomôžu zmäkčovače vody. Pri čistení čerpadla vždy postupujte podľa návodu vašej práčky, v prípade, že problém aj tak pretrváva, obráťte sa na pomoc profesionálov.
Veríme, že sme vám poradili, ako vyčistiť jednotlivé komponenty práčky a s akými problémami sa pri starostlivosti o tento domáci spotrebič môžete stretnúť. Ak máte vlastné tipy a nápady, neváhajte ich s nami zdieľať.
Ak je vaša práčka príliš zanesená vodným kameňom a už sa nedá vyčistiť, môže byť lepšie zvážiť kúpu novej práčky. Pri výbere novej práčky sa odporúča pozrieť sa na srovnávacie tabuľky, ktoré porovnávajú rôzne modely a ich vlastnosti, ako je cena, výkon, účinnosť a spotreba energie. Je tiež dobré sa pozrieť na to, či je nová práčka úspornejšia ako stará, aby ste mohli znížiť svoje výdavky za energie a ušetriť peniaze.