1. Interiér a nábytok
  2. Ako vybrať
  3. Užitočné rady

Podlahy v kuchyni: dlažba alebo vinyl?

Začneme netradične malú hádankou. “Ktorá miestnosť v domácnosti je stredobodom stretávania?” Väčšina z nás bez premýšľania povie, že ide o obývacia izba. Ale je to skutočne tak? Premýšľali ste niekedy nad tým, koľko času strávite v kuchyni s jedálňou?

Kuchyňa je sociálnym miestom stretávania sa. Či už členov domácnosti, alebo vašich priateľov. Deti sa tu ako malé hrajú a pletú sa vám pod nohy. Vy zas chystáte jednotlivé pokrmy.

Nehľadiac na to, že kuchyňa prechádza naozaj náročnou skúškou chodu domácnosti, zabrať dostáva najmä samotná podlahová krytina. Niečo na ňu padá a hrozí jej aj poškriabanie, pretrhnutie alebo dokonca spálenie horúcim predmetom.

V neposlednom rade je kuchyňa malým “chemickým laboratóriom”, pracuje sa tu ako s kyselinami, tak sa zásadami.

Bez podlahy to nepôjde

K rekonštrukcii a výbave kuchyne pristupujte s rozvahou a dajte si záležať na kvalite. To sa týka nielen nábytku, kvalitných energeticky šetrných spotrebičov, kuchynskej linky, ale aj samotnej podlahy.

Každá rekonštrukcia predsa začína doslova od podlahy. Preto s ňou začneme aj v tomto článku.

Kuchynské podlahy sa vyrába z celej rady materiálov, ktoré by mali byť odolné voči všetkým pádom, mechanickému poškodeniu i vysokým teplotám aj zvýšenej vlhkosti.

Medzi tie najčastejšie podlahy patrí:

  • dlažba
  • vinyl
  • PVC
  • (vodeodolný) laminát

Všetky sú dobrou voľbou, ale my sa zameriame na dva najčastejšie typy – vinyl a dlažba.

Pre a proti dlažby

Starostlivosť o dlažbu nie je náročná, čo sa týka prípravkov, ale skôr prácnosti. Utierať od prachu by sa mala denne. Lepšie a ľahšie sa vám bude upratovať väčšia dlažba s hladkým povrchom. Tiež je potrebné myslieť na fakt, že práve v škárach sa usadzuje najviac nečistôt. Preto vyberajte kvalitný škárovací materiál, ktorý zvládne aj kyseliny.

Pri jej výbere by ste mali myslieť predovšetkým na bezpečnosť, nesmie vám hroziť riziko pošmyknutia. Dnes ale ľahko zoženiete protišmykový povrch. Na etiketách sledujte, aká je nasiakavosť dlažby.

Dlažba je bohužiaľ pre chodidlá studená,preto myslite aj na zateplenie. Podlahové vykurovanie je ideálnou voľbou. Jeho výhoda tkvie v tom, že teplo sa rozprestrie rovnomerne a jedná sa aj o ekonomické riešenie.

Pre a proti vinylu

Vinyl sa vyznačuje vysokou odolnosťou a na rozdiel od dlažby je mäkký, nebude vás tlačiť pri chôdzi. Naviac sa ľahko udržuje, nemusíte myslieť na žiadne špeciálne prípravky. Stačí len stierať od prachu. Škáry nehrozia a vlhkosti odoláva rovnako výborne.

Na druhú stranu vinyl reaguje viac na rozdiel teplôt, vzniká v ňom pnutie. Pri pokládke je potrebné myslieť na rovný a opracovaný podklad. V neposlednom rade aj na dilatáciu. Vykurovacie okruhy majú štandardne 120 m. Pokiaľ bude vykurovacích okruhov viac, musia byť diletovány.

Komentáre k: Podlahy v kuchyni: dlažba alebo vinyl?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *