Najmä v panelákových kuchyniach je najväčším problémom nedostatočný priestor na realizáciu všetkých nápadov a predstáv. Nenechajte sa odradiť malým priestorom, aj do neho sa dá naskladať všetko potrebné, bez čoho by kuchyňa nebola kuchyňou.

V hlavnej úlohe kuchynská linka

Správne vybraná kuchynská linka by vám mala nielen zabezpečiť dostatok priestoru na prípravu jedál, ale mala by aj zapadať do celkového usporiadania vašej kuchyne. 

Sporák, chladnička a drez tvoria v ideálnom prípade pomyselný trojuholník, v ktorom sa budete ľahko pohybovať.

Pri plánovaní sa tiež nezabudnite prispôsobiť rozvrhnutiu zásuviek a inštalačných rúrok.

Vstavané spotrebiče

Panelákové kuchynské linky neponúkajú tak veľký priestor na manipuláciu, ktorý by si väčšina z nás predstavovala ako dostatočný, no aj napriek tomu sa s týmto nedostatkom dá zvládnuť veľa vecí.

Aby ste mali čo najväčšiu plochu na prípravu jedál a na odkladanie, a mohli tak svoju mini kuchynskú linku využiť na maximum, schovajte pod ňu svoje spotrebiče.

Vstavané spotrebiče skvele splynú s okolím a nezaberajú žiadny priestor navyše.

Drez nielen na umývanie riadu

Veľký drez s odkvapkávacou plochou je síce skvelá vec, pokiaľ ale zvolíte do kuchyne aj umývačku, nebojte sa menšieho drezu.

Do malých kuchýň sú úplne ideálne drezy, ktoré je možno prekryť prídavnou doskou a tým si vytvoriť ďalší priestor na manipuláciu tam, kde by inak žiadny nebol.

Úložné priestory až po strop

Nenechávajte žiadne nevyužité miesto ani v hornej časti vašej kuchyne. Skrinky až ku stropu vám pomôžu získať veľa ďalšieho úložného priestoru, kde uložíte všetko, čo nepoužívate denne. K týmto veciam sa potom bez problémov dostanete aj s pomocou malej stoličky.

TIP: Vyskúšajte riad, ktorý sa dá stohovať. Hrnce či misy tak zaberú naozaj iba minimum miesta.

Závesné systémy

Máte pocit, že sa vám nezmestí do úložných priestorov všetko, čo by ste potrebovali?

Presne to vyriešia závesné systémy. Tam, kam by sa inak už nič nezmestilo, môžete zavesiť rozličné kuchynské náradie, od naberačiek až napríklad po panvy.

Nad kuchynskú linku primontujte tyče s háčikmi, ich veľkou výhodou je, že sa dajú napojiť a môžete ich tak prispôsobiť presne podľa svojej kuchyne. Nie je problém, aby závesný program bol okolo celej kuchyne a to pokojne aj v dvoch radoch. Len nezabudnite na dostatočný rozostup, aby do seba zavesený riad nenarážal.

TIP: Máte radi netradičné riešenie? Nielen na tyče je možné vešať riad, vďaka pegboardu si môžete na stenu zavesiť naozaj čokoľvek a ušetriť tým priestor, ktorý by inak zaberala skrinka.

Niekoľko tipov na záver

Optické zväčšenie kuchyne je možné vďaka svetlým a jasným farbám.

Tiež sú vhodnejšie čisté línie, výrazné grafické prvky uberajú totiž na priestore.

Aj dobre zvolené rovnomerné osvetlenie pomôže zväčšiť priestor malej kuchyne, navyše dobre uvidíte na to, čo práve varíte. Žiarivkám už pomaly odzvonilo, LED pásiky nad linkou sú nenáročné na prevádzku a môžete meniť aj farbu svetla podľa momentálnej nálady.

Pozor si dajte ale u stropných svietidiel, je dôležité si všetko poriadne zmerať, aby sa nestalo, že budú prekážať pri manipulácii s dvierkami horných skriniek.

Komentáre k: Aby sa všetko vošlo aj do malej kuchyne

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.