Je tu vykurovacia sezóna, preto nastáva ten pravý čas zoznámiť sa aj s netradičnými spôsobmi vykurovania. Čo je pre nás neobvyklé, to sa často stretáva s názorom, že je to drahé, nekvalitné alebo napríklad nevhodné. Ak váhate nad zmenou kúrenia pre váš domov, potom vás možno budú zaujímať šetrné a originálne varianty, ktoré nám ponúka príroda. Kto vie, možno vás niektorá z nich zaujme. Prinášame zaujímavosti zo sveta vykurovania.

Bokashi? Prečo nie!

Keď sa povie hnoj, mnohí z nás si predstavia nezameniteľne zapáchajúcu organickú hmotu. Bokashi je vlastne tiež taký hnoj, ale úplne bez zápachu, čo je pre nás veľkým plusom. Japoncom je tento pojem známy už po celé stáročia. V podstate hľadali praktické využitie pre nadbytky ryžového výmlatu. Nakoniec došlo až k tomuto riešeniu – rozloženú hmotu možno využiť ako palivo pre rodinné domy. A to nakoniec nie je nič neobvyklé. V takom Mongolsku sa na kúrenie používa priamo suchý zvierací trus, pretože sa jedná o lacné palivo.

Horúca tekutina z kompostu

Máte na záhrade vlastný kompost? Tak to vás možno zaujme jedna z ďalších vzácnych variantov vykurovania. Počas kompostovania teplota vo vnútri dosahuje až 80 °C. Ohrievanú vodu v komposte možno využiť – ideálne na vykurovanie bazénu, záhradného domčeka alebo skleníka. O metóde využitia zložiek, ktoré v komposte vznikajú, sa dočítate viac, keď do vyhľadávačov zadáte Biomilíř.

Bioplyn je možnosť

Viete, že si sami môžete vytvoriť bioplyn? Pri určitej teplote totiž vzniká z organických látok uzatvorených v nádobe práve bioplyn. Tento plyn je možné použiť ako normálny plyn, teda potrebný na varenie na plynovom sporáku. Práve v rozvojových krajinách je táto možnosť hojne využívaná. Ide o lacnú možnosť, ktorá niektorým rodinám umožňuje ľahko udržať poriadok. Zbaví sa zvieracích výkalov, zvyškov potravín a podobne a získajú veľmi cennú látku. Dokonca je prenositeľná, takže nie je nič zvláštne stretnúť obyvateľov s batohmi bioplynu na chrbte.

Kúrenie z prírodného kameňa

Veľmi nevšedná a zaujímavá alternatíva vykurovania je kúrenie prírodným kameňom. Ako to celé funguje? Kamenný panel, ktorý sa navyše môže stať vašou estetickou pýchou v interiéri, je vykurovaný pomocou káblov, teda elektrinou. Pri určitej teplote potom kameň odovzdáva teplo smerom do miestnosti. Ak teda hľadáte originálne topiacu variantu, ktorá je navyše ekologická, môže sa stať moderný kameň vašou voľbou. Ide o veľmi atraktívne riešenie.

Teplovodné stenové vykurovanie

Podlahové kúrenie je nám už dobre známe. Podobnú možnosť ponúka aj stenové kúrenie. Princíp stenového vykurovania je podobný ako pri podlahovom kúrení, avšak miestnosť sa vyhreje oveľa skôr. Môže tak byť oveľa komfortnejšie a dokonca vám znížia náklady na vykurovanie.

 

Komentáre k: Kúriť? Skúste to šetrne

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.