Ak radi varíte, viete iste, že čerstvé bylinky sú na nezaplatenie. Bylinková záhrada vám umožní mať vždy po ruke čerstvý rozmarín, tymián či bazalku. A akých 13 ďalších bylín môžete pestovať doma? Tento návod je práve pre vás.

Okrem faktu, že budete mať vďaka svojej bylinkovej záhradke vždy čerstvé bylinky, treba spomenúť aj dekoratívny aspekt pestovanie byliniek. Navyše vďaka vlastnej produkcii vlastne ušetríte!

Čo potrebujete a ako začať?

Na začiatok sa musíte najskôr rozhodnúť, či chcete začať bylinky pestovať už od semienka. Prácu si môžete trochu uľahčiť a siahnuť po už vyrastených sadeniciach. Túto možnosť odporúčame predovšetkým ak nie ste skúsený pestovateľ.

Pokiaľ chcete bylinky pestovať na záhrade, nepotrebujete žiadny špeciálny substrát ani hnojivo.

Ak sa rozhodnete však pre pestovanie byliniek v dome či byte, budete potrebovať tiež kvetináč. Stačí bežný typ, ktorý kúpite v každom hobbymarkete.

Tip: Kvetináč vždy kupujte dvojdielny s dierami na dne. Vyhnete sa tak problémom s preliatím rastlinky pri zalievaní a následnej plesni.

Bylinková záhrada vonku

Ak máte k dispozícii záhradu, potom to máte samozrejme jednoduchšie. Bylinky všeobecne sú nenáročné na pestovanie a niektoré vonku prečkajú aj zimu. Napriek tomu je však dobré so sadením počkať až odídu zimné mrazy. Ideálny čas je (v závislosti od počasia) v druhej polovici mája.

Nepotrebujte ani žiadny špeciálny substrát ani hnojivo. Ak však výživu pre svoje rastlinky predsa len kúpiť chcete, môžete tak o trochu urýchliť rast byliniek. Odporúčame zvoliť nejaké svetlé miesto na záhrade, kde však cez pravé poludnie nepraží slnko, aby sa bylinky nespálili.

Na zimu nemusíte s bylinkami nič robiť, väčšina z nich by mala bez väčších problémov zimu zvládnuť a na jar opäť vykvitnúť. Problém budú mať skôr menej odolné bylinky ako je rozmarín či bazalka. Tie zimu vonku nezvládnu a je tak dobré ich presadiť do kvetináča a umiestniť napríklad za okno do kuchyne.

Bylinková záhrada doma

V byte budete musieť bylinky pestovať v kvetináči, ideálne je umiestniť ich na balkón, na slnečné miesto. Pravidlá pre výsadbu byliniek do kvetináčov sú podobné, ako pri pestovaní na záhrade.

 • Začať by ste teda mali počas mája
 • ak chcete bylinky podporiť v raste kvalitnom substrátom a čas od času kvetiny prihnojiť
 • výhodou je, že menej odolné bylinky môžete ľahko na cez zimu schovať do tepla bytu

Ak nemáte k dispozícii balkón, využiť môžete tzv. inteligentný kvetináč. Samotný produkt sa postará o závlahu, výživu i o osvetlení. Za nteligentné kvetináče zaplatíte cca 70 EUR.

15 byliniek, ktoré u vás nesmú chýbať

Sami iste viete najlepšie čo chcete na záhrade pestovať, napriek tomu tu máme pre vás malý súhrn obľúbených byliniek, ktoré sa hodia k množstvu jedál. Trebárs načerpáte inšpiráciu …

Talianske bylinky

 1. rozmarín
 2. bazalka
 3. tymián
 4. koriander
 5. estragón
 6. pamajorán (oregano)

Francúzske bylinky

 1. pažítka
 2. levanduľa
 3. majorán
 4. bobkový list
 5. šalvia

Ostatné bylinky

 1. mäta
 2. yzop
 3. kôpor
 4. petržlen

Tipy na ďalšie bylinky, ktoré môžete pestovať doma tu.

O ďalšom netradičným umiestnenie rastliniek sme písali treba tu, kedy na bylinky môžete využiť napríklad aj štýlové stojany na kvety.