1. Interiér a nábytok

Oživte svoj interiér tapetou

Maľovať sa vám nechce, ale na tú zašednutú stenu už sa ďalej nemôžete pozerať? Čo s tým? Ponúka sa hneď niekoľko riešení. Pozvite si profesionálneho maliara izieb. Alebo investujte financie do dreveného obloženia, ktoré sa stáva populárnym. Ovšem finančná čiastka bude nemalá. Preto sa pozrime na posledné riešenie – tapetovanie. S dobre vybranou vzorkou sa jedná o kvalitné riešenie problému.

Vďaka ich povrchu ide navyše o praktické riešenie, tapety sú ľahko udržiavateľné. Stačí zotrieť navlhčenou handrou a máte postarané. Aké typy tapiet sú k dostaniu na trhu a na čo je potrebné myslieť pri ich aplikácii?

Od jednovrstvových po vinylové

Preč sú doby, kedy ste v obchode zakúpili iba obyčajné papierové tapiety, ktorých životnosť bola nedostatočná. Navyše, ani výber vzoriek na tapete nebol práve najširší. Nebola tak žiadna náhoda, že váš sused mal rovnakú stenu v kuchyni. Situácia sa ale výrazne zmenila.

Ak nepočítate s tapetou na dlhú dobu a hľadáte rýchle riešenie na pár rokov, stačí siahnuť po jednovrstvových. Užijete si ich tak napríklad v garáži alebo na tých miestach, ktoré často obmieňate. Trvanlivejším variantom sú tapety “duplex”. Ako už názov napovedá, jedná sa o dvojité tapety. To znamená, že okrem hornej vrstvy majú aj druhú spodnú. Horná je pohľadová, tj. tá, ktorú vidíte. Spodná býva z buničiny, papiera alebo peny. Jej úlohou je hlavne izolovať – teplotne i zvukovo.

Ak túžite po luxusnejšom vzhľade, potom zainvestujte do textilných tapiet. Na rozdiel od vyššie zmienených si pre ich aplikáciu pozvite radšej odborníka. Za vyššiu finančnú investíciu vám bude odmenou zladený interiér s luxusným nádychom. Dizajnéri odporúčajú kombinovať textilné tapety ku starožitnému nábytku.

Tapeta s najodolnejším povrchom je tá vinylová. Nevadí jej voda ani vlhkosť. Vďaka tomu ju môžete použiť v kuchyni aj v kúpeľni. Vyhnete sa tak kachličkám okolo kuchynskej linky alebo sprchovacieho kúta. Plne nahradí obklady. Ani údržba nie je náročná, pretože vinylová tapeta je oteruvzdorná a umývateľná. To predlžuje jej životnosť, ktorá tak môže byť až 10 rokov. V neposlednom rade tento typ tapiet zvládne aj nejaké to mechanické poškodenie, napríklad poškriabanie. Dokonca čiastočne tepelne izoluje.

Mramorová tapeta, zdroj

Ide sa tapetovať

Rozhodli ste sa, že si tapetu aplikujete po svojom. Potom využijete niekoľko rád do začiatku. Pred kúpou role si spočítajte, koľko metrov štvorcový tapety budete vlastne potrebovať. Spotrebu nemožno počítať iba podľa plochy stien, ako je tomu pri maľovaní. Obzvlášť, ak plánujete komplikovanejšiu vzorku na tapete. V tomto prípade musíte počítať s prestrihom, aby bola zachovaná kontinuita vzorky.

Nezabudnite si v obchode skontrolovať kvalitu vybranej tapety. Nech nemusíte reklamovať kazy. Doma si potom pripravte stenu, na ktorú budete tapetu nanášať. Podklad pre lepenie musí byť rovný, pevný, hladký a predovšetkým suchý. Nemal by teda obsahovať žiadne praskliny a už vôbec nie pleseň. To všetko je potrebné dopredu odstrániť.

Nachystajte si všetky pomôcky zavčas k ruke. Hodiť sa vám bude pravítko, ceruzka, meter, zalamovací nôž, ale aj vodováha. Pre vyrovnávanie plochy si kúpte valček, napríklad ten maliarsky. Samozrejmosťou je kvalitné lepidlo na tapety, handrička na utieranie a prípadne deficity či rebrík.

Farebná tapeta, zdroj

 

Komentáre k: Oživte svoj interiér tapetou

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *