Výber farby do kuchyne je veľmi dôležitý. Ak si lámete hlavu nad správnym odtieňom, nechajte sa inšpirovať. Je tu niekoľko praktických rád, vďaka ktorým sa budete v kuchyni cítiť skvele nielen pri varení, ale aj napríklad pri posedení s priateľmi.

Ponuka interiérových farieb je naozaj veľmi pestrá, avšak u každého odtieňa je dôležité zvážiť, do akej miestnosti sa hodí a do akej zase nie. Dvojnásobne to platí v prípade spálne a kuchyne, kde človek trávi veľa času. Ak v kuchyni okrem varenia aj jete, psychológiu farieb skutočne nepodceňujte. V opačnom prípade by sa pokojne mohlo stať, že vám nebude chutiť. Áno, až taký vplyv majú farby na ľudskú psychiku.

Rozhodnite sa, ako sa chcete v kuchyni cítiť

Každý človek má pochopiteľne iný vkus. Pri výbere odtieňa na stenu by ste tak mali v prvom rade vychádzať z toho, ako sa chcete v kuchyni cítiť. Niektoré kuchynské linky sú veľmi moderné a minimalistické, iné vsádzajú na prírodné materiály a pocit pohody. Úloha kuchyne je v každej domácnosti iná. Existujú rodiny, kde sa prakticky nevarí a priestor sa využíva iba na prípravu menších pokrmov. Rovnako tak sú však domácnosti, kde je kuchyňa centrom všetkého života. Na základe tohto charakteru musíte pristupovať aj k výberu odtieňa.

Čomu sa 100% vyhnúť?

Aj napriek vyššie zmienenému však platí, že niektoré odtiene sa nehodia do žiadnej kuchyne. K príprave jedla a jeho konzumácii skrátka nie sú vhodné. Pôsobia rušivo a kazia chuťovým bunkám radosť. O aké farby sa konkrétne jedná? Nie je veľkým prekvapením, že na zoznam nevhodných farieb do kuchyne patrí modrá a zelená. Pochopiteľne nie vo všetkých možných odtieňoch, avšak v mnohých prípadoch hrozí, že kuchyňu kvôli zlému vymaľovaniu stien premeníte v interiér nemocnice. Modrej chýba vrelosť a svetlo odrazené od zelenej steny dokáže pohľad na nedeľný obed naozaj pokaziť.

Tieto farby sa do kuchyne hodia

Keď už viete, akým farbám sa určite vyhnúť, určite vás zaujíma, aké si naopak môžete do kuchyne bez obáv pustiť. Pre podporu apetítu sa skvele hodí červená a oranžová. Ostatne aj veľké reťazce občerstvenia na tieto dve farby vsádzajú a veľmi dobre vedia, prečo to robia. Červená vzbudzuje chuť do jedla, podnecuje tvorivosť a dodáva energiu. Pri varení sa vám tieto jej vlastnosti budú jednoznačne hodiť. Dosť podobne je na tom oranžová, ktorá navyše vykúzli atmosféru pre pohodové posedenie pri stole. Farby by nikdy nemali byť krikľavé, rovnako tak nesmú až prehnane kontrastovať s farbou kuchynskej linky.

Vymaľovanie kuchyne je teraz hračka

Stačí poznať tie správne farby a naplánované maľovanie kuchyne zvládnete ľavou zadnou. Neváhajte si nechať správny odtieň namiešať. Farba zostane vo väčšine prípadov na múroch niekoľko rokov, a preto by bola veľká škoda zvoliť takú, ktorá sa vám už od samého začiatku nebude páčiť.

 

Komentáre k: Farebné dilema v kuchyni. Akým odtieňom sa vyhnúť?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.