Ak zvažujete zaobstarať si novú kosačku, máme pre vás pár informácií, ktoré vám pomôžu sa správne rozhodnúť.

Pred samotným výberom je dobré si položiť nasledujúce otázky:

 • Ako často budem kosačku využívať?
 • Ako veľkú plochu potrebujem pokosiť?
 • Mám rovný, alebo svahovitý pozemok?
 • Mám členitú záhradu?

Benzínové kosačky

Poradia si aj s dosť náročným terénom. Majú všeobecne vyššiu hmotnosť, čo sa môže prejaviť v zhoršenej ovládateľnosti. Ak sú však vybavené pojazdom, ušetríte mnoho svojich síl a kosiť s ňou môže žena, ale aj senior. Zvládnete s ňou pokosiť veľkosť pozemku do 1800 m

². V prípade väčšej plochy je dobré uvažovať o záhradnom traktoríku.

Elektrické kosačky

U nich musíte počítať s nutnosťou elektrického prúdu a kábla, ktorý ťaháte všade za vašou kosačkou. Majú nižšiu hmotnosť a ľahšiu manipuláciu. Ľahko si poradia s akýmkoľvek terénom. Vďaka káblu sú elektrické kosačky vhodné pre plochy do 700 m².

Akumulátorové kosačky

Sú vybavené aj dvoma Li-ion akumulátormi s dostatočnou výdržou. Nabíjanie baterky netrvá dlho, zvyčajne do jednej hodiny. Obmedzenie nastáva práve vďaka kapacity baterky. Preto sa hodia k sekaniu plochy do 400 m².

Výkony sa u jednotlivých typov kosačiek líšia. Pri elektrických kosačkách sa pohybujú od 1 000 W do 2 300 W. Benzínové kosačky majú výkon od 1 500 W do 6 500 W. Zvyčajne platí, že čím silnejší je motor, tým je kosačka hlučnejšia. Hluk benzínovej kosačky sa môže pohybovať od 93 dB do 100 dB.

To, akú vysokú trávu vaša nová kosačka zvládne pokosiť, sa odvíja od krútiaceho momentu. Platí, že dvojnásobok krútiaceho momentu sa rovná maximálnej výške trávy v centimetroch. Teda 8 Nm zvládne pokosiť trávu vysokú 16 centimetrov.

Pozor na kolieska a koše

Trávne koše sú súčasťou každej kosačky. Koše s veľkým objemom majú výhodu, že sa do nich zmestí veľké množstvo trávy. Môžu mať objem až 70 litrov. Naproti tomu sa s takým košom horšie manipuluje. Zvlášť, keď je plný trávy. Väčšina košov sa dnes vyrába z plastov, čo im zaručuje ľahkú údržbu. U látkových vyhotovení to nie je tak jednoduché.

U koliesok je potrebné si dať pozor na ich veľkosť. Platí, že čím väčšie sú, tým lepšie sa s nimi v teréne jazdí. Kosačky bývajú vybavené dvoma typmi koliesok. Slabšiu životnosť majú kolieska s plastovými puzdrami, ktoré sú lacné, ľahké a nehodia sa do náročného terénu. Tie s guličkovými ložiskami sú síce drahšie, ale oveľa odolnejšie.

Nezabudnite na údržbu

Aby vám kosačka vydržala dlhé roky, je potrebné sa o ňu pravidelne starať. Ta obnáša:

 • každoročnú výmenu oleja;
 • pravidelnú kontrolu sviečok;
 • čistenie vzduchového filtra;
 • kontrolu utiahnutia skrutiek;
 • na zimu vypustenie benzínu;
 • brúsenie nožov, prípade ich vycentrovanie;
 • po každom kosení vyčistenie vnútorného priestoru kosačky.
Komentáre k: Čo zvážiť pred kúpou kosačky

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.