1. Ako vybrať
  2. Spálňa

Aký materiál zvoliť pri výbere obliečok?

Bavlna, satén, flanel, krep, mikrovlákno. To sú najčastejšie materiály pre výrobu posteľnej bielizne. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody. Než sa pustíte do nákupu obliečok pre vašu posteľ, rozmyslite si, aké máte od posteľnej bielizne očakávania, aby ste siahli po tom najvhodnejšom.

Čo v článku nájdete

Bavlna

Bavlna je tradičným materiálom pre výrobu obliečok. Na bavlne iste oceníte jej mäkkosťjemnosť a tiež vysokú mieru nasiakavosti. Bavlna je na trhu stálicou, a to aj vďaka tomu, že bavlnené obliečky môžete kúpiť za priaznivé ceny.

+ materiál príjemný na dotyk

+ nižšie zriaďovacie náklady

+ priedušnosť

 vyššia krčivosť materiálu

 náročnejšie na žehlenie

Satén

Pri výrobe obliečok sa nepoužíva ten rovnaký satén, ktorý poznáte napríklad z výroby spoločenských šiat. Posteľná bielizeň sa vyrába z tzv. bavlneného saténu, ktorý je veľmi príjemný na dotyk. Obliečky z bavlneného saténu sú jedny z najluxusnejších, ktoré si môžete zaobstarať. Opatrní však musíte byť pri údržbe, pretože bavlnený satén vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Obliečky z bavlneného saténu je treba prať vždy prevrátené naopak, v programe pre pranie jemnej bielizne a so špeciálnymi pracími prostriedkami.

+ velmi kvalitný materiál

+ príjemný na dotyk

+ v lete chladí, v zime rýchlo zahreje

 vyššie zriaďovacie náklady

 náročnejšia údržba

Flanel

Flanelové obliečky oceníte predovšetkým v zimnom období, a to vďaka ich neobyčajnej hrejivosti. Flanelové obliečky sa vyrábajú zo špeciálnej bavlny a sú typické svojím jemným vlasom na povrchu. Práve vďaka tejto úprave sú tak jemné na dotyk.

+ vysoká miera hrejivosti

+ mekký materiál

+ príjemný na dotyk

 náchylný k tvorbe žmolkov

 menej vhodný do teplých mesiacov

Krep

Krepové obliečky sú obľúbené najmä vďaka ľahkej údržbe, nevyžadujú špeciálnu starostlivosť a navyše sa nemusia ani žehliť. Krep má podobné vlastnosti ako bavlna, avšak kvôli svojmu drsnejšiemu povrchu nemusia byť všetkým príjemné.

+ veľmi jednoduchý na údržbu

+ dlouhá životnost materiálu

+ bez nutnosti žehlenia

 drsnejší materiál

 menej príjemný na dotyk

Mikrovlákno

Mikrovlákno sa teší čím ďalej tým väčšej obľube a niet divu. Obliečky vyrobené z mikrovlákna sú relatívne ľahké na údržbu, rýchlo schnú a oproti ostatným materiálom si dlhšie udržia svoju farebnosť. Mikrovlákno je praktický materiál, ktorý v lete príjemne chladí a v zime zahrejú. Navyše sú také obliečky vhodné aj pre alergikov.

+ dlhšia životnosť

+ na dotyk veľmi príjemný materiál

+ vhodné pro alergikov

 nutnost žehlenia

Komentáre k: Aký materiál zvoliť pri výbere obliečok?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *