Domov, ktorý vyžaruje pokoj a všetko pôsobí harmonicky a zladene. Domov, kde každá vec má svoje miesto a predovšetkým účel. Interiér, kde dýcha jednoduchosť s eleganciou. Tak to je minimalistický štýl bývania.

Keď idete na dovolenku, tiež si nebalíte polku svojej skrine, aj keď by ste to možno radi urobili. Vystačíte si s minimom vecí. Ani v hoteli či inom ubytovacom zariadení nepotrebujete príliš nábytku a vybavenia k vašej spokojnosti. Tak prečo nám doma často vládne chaos, veci vzájomne neladia a celkovo je interiér ľahko preplácaný?

Biela a jednoduché línie sú základom

Ak ste sa rozhodli zatočiť s preplácanosťou vášho bývania, začnite tým, že vyhádžetevšetko nepotrebné. Nič nedávajte do pivnice ani garáže, ale rovno rozdajte známym, dajte na charitu alebo hoďte do koša. Potom sa môžete vrhnúť na steny a podlahu.

Spálňa – ilustračný obrázok, zdroj

Interiéru v štýle minimalizmu dominuje logicky biela a béžová farba. Rozhodne si nevymaľujte každú stenu inou farbou. Myslíte si, že biela pôsobí nudne a je potrebné ju oživiť? Kdeže. Nezaobstarávajte si žiadne drobnosti a dekorácie. Naopak odtiene svetlých farieb majú jednu nespornú výhodu – všetko s nimi krásne skombinujete. K bielej vám bude ladiť akýkoľvek drevený nábytok.

Keď už sme načali to drevo, tak práve to je ideálnym materiálom pre podlahu v minimalistickej domácnosti. Postačí jednoduchá plávajúca podlaha v každej miestnosti. Kusové ani metrážové koberčeky nemajú v minimalizme svoje miesto. Podobne ako záclony, obrusy a rôzne prikrývky cez gauč. Kúpte si radšej elegantný prešívaný gauč. Na miesto záclon a závesov investujte do roliet a žalúzií v jednom.

Elegantné a kvalitné

Aj keď ste z bytu práve odstránili všetky vázičky, čačky, na ktoré sa rovnako len prášilo, zrušili obrusy zo stolov, tak to neznamená, že bývanie stratí svojej elegantnosti. Tú docielite práve tým, že kúpite kvalitnú krytinu na podlahu a nábytok na mieru. Sériový a kusový nábytok, jeden kus vedľa druhého, opäť nehľadajte v byte s nádychom minimalizmu. Nie je potreba mať steny obložené skriňami dookola. O poličkách ani nehovoriac.

Obývacia izba – ilustračný obrázok, zdroj

Základom sú rovné línie a jednoliata farba. Samozrejmosťou sú aj ostré línie u jednotlivých druhov nábytku. Radšej jeden prvotriedny a kvalitný kúsok, než celý rad z druhej ruky. Pri zariaďovaní bývania stále myslite na poučku: „Menej je niekedy viac!“

Bojíte sa nudy? Potom verte, že minimalistický štýl prežil svoju renesanciu a vie byť aj hravý. Ale samozrejme to nie je štýl pre každého. Avšak do minimalistického interiéru v dnešnej dobe patria živé kvety i jedinečné umelecké solitéry. V neposlednom rade sa môžete pohrať so svetlom, ktorý dotvorí výsledný dojem z interiéru. Zabudujte ho nenápadne po stenách.

 

Komentáre k: Buďte minimalisti: V živote aj doma

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.