Zariaďujete malú spálňu a neviete, ako si s nedostatkom priestoru dôstojne poradiť? Nie sú potrebné kompromisy, aj malá spálňa môže mať všetko, čo by správna spálňa mala mať. Poďte sa presvedčiť.

Spálňa je najsúkromnejšia miestnosť z celého domova. Mala by byť harmonická, aby sme sa v nej cítili pokojne a bezpečne. Ako ale zariadiť spálňu, ktorá neposkytuje toľko metrov štvorcových, koľko by ich bolo ideálnych? Máme pre vás niekoľko tipov, ako si aj malú spálňu zariadiť tak, aby v nej nebol chaos, ale vyzývala k nerušenému odpočinku.

Posteľ je základ

Hlavným pilierom každej spálne je bezpochyby posteľ. Aj na malom priestore sa ponúka hneď niekoľko variantov.

  • V garsónke je výbornou voľbou rozkladacia pohovka – cez deň je z nej nenápadný gauč, v noci ju rozložíte na pohodlné spanie.
  • Najviac voľného priestoru cez deň potom ponúkajú sklápacie postele, ktoré cez deň ukryjete jedným pohybom a na prvý pohľad tak vyzerajú ako skriňa. Postele so sklápaním na hydraulickej báze zvládnu ľahko sklopiť aj fyzicky menej zdatní jedinci.
  • Máte vysoké stropy? Vďaka nim sa vám ponúka ďalšie zaujímavé riešenie. Palanda, alebo skôr posteľové poschodie, je elegantný spôsob, ako spojiť viac kusov nábytku do jedného. V poschodí budete mať ničím nerušené spanie, spodnú časť potom môžete využiť ako pracovný kút alebo trebárs čítací kútik.
  • Ak sa nechcete vzdať klasickej postele, zvoľte takú, ktorá má dostatočne veľké úložné priestory. Čím viacej sa zmestí pod posteľ, tým menej vecí bude potrebné poskladať do skríň, takže môžete zvoliť aj menšie skrine, ktoré nebudú ukrajovať zo zvyšného priestoru. Klasickú dvojposteľ umiestnite k stene alebo do rohu, aby nezasahovala do priestoru viac, ako je nevyhnutne nutné.

Náš tip: Celú atmosféru doplní aj posteľná bielizeň. Aké obliečky vybrať do spálne?

Každý centimeter sa počítá

Ako získať čo najviac úložných priestorov bez potreby zastavať spálňu skriňami a komodami? Namiesto niekoľkých malých skríň voľte jednu väčšiu, ktorá bude mať ideálne bielu, či inú svetlú farbu, ktorá nepôsobí rušivo ani v malých miestnostiach. Opticky je potom možné priestor ešte zväčšiť veľkými zrkadlami.

Nemusíte sa báť ani plytších šatníkových skríň, tie mávajú šatníkovú tyč, montovanú kolmo k chrbtu skrine, takže sa nemusíte vzdať ani oblečenia na ramienkach. Niektoré potom majú tyč aj výsuvnú. Určite voľte skrine s posuvnými dverami, ktoré pri otváraní nezasahujú do priestoru. Maximálne využitie miesta ponúkajú šatníkové skrine, ktoré siahajú až ku stropu. Na prvý pohľad sa môžu zdať nepraktické, ale nie je to tak. Do horných políc ale určite uložte sezónne oblečenie, či iné veci, ktoré nepoužívate často.

Ďalšie úložné priestory ľahko získate vďaka policiam, sú nenápadné a využijú priestor, ktorý by bol inak nevyužitý. Vyhnite sa akurát policiam priamo nad čelom postele, tie by mohli pôsobiť rušivo pri zaspávaní.

Viacej priestoru vďaka farbám

Samotná farba vám samozrejme izbu nezväčší, ale platí pravidlo, že svetlé farby opticky zväčšujú, tmavé naopak zmenšujú. Do malej spálne preto voľte svetlé, ideálne prírodné tóny, ktoré pôsobia harmonicky a miestnosť príjemne presvetlia. Ak by vám jednoliata farba prišla príliš nudná, môžete siahnuť po tapetách s jemným vzorom. Odvážnejšie sú potom tapety s vodorovnými pruhmi, ktoré miestnosť opticky rozšíria.

Nezabudnite na osvetlenie

Aj správne osvetlenie malej miestnosti prospeje. Ak sa vám nezmestia vedľa postele nočné stolíky, pripevnite lampičku priamo nad posteľ. Toto riešenie nielenže šetrí miesto, ale vyzerá aj veľmi sviežo. Osvetlenie je potom možné dať aj do šatníkovej skrine, vďaka nemu bude hľadanie v skrini oveľa ľahšie.

Komentáre k: Ako si šikovne zariadiť malú spálňu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.