Tiež si nedokážete predstaviť dovolenku bez svojho štvornohého miláčika? Psík je parťák do nepohody a ťažko sa zžívate s predstavou, že by ste ho nechali niekde v hoteli, zatiaľ čo si užívate dovolenku? Prinášame pár tipov ako cestovať so psom.

Autom alebo lietadlom?

Na cestovanie lietadlom je nutná prepravka. Ako ale vybrať tú správnu? Cesta potrvá niekoľko hodín, preto je dostatok miesta dôležitým faktorom pri výbere. Pes by sa v nej mal postaviť a pohodlne otočiť. Mala by byť minimálne o 5 cm vyššia ako výška psa (brané od hlavy) a o min. 15 cm dlhšia, ako je dĺžka vášho maznáčika.

Na trhu zoženie rôzne druhy materiálov – kov, plast, ale aj látkové. Na cestovanie lietadlom voľte radšej plastovú prepravku.

Do auta sa vám môže hodiť prenosná klietka, ktorá je pevná, ale možno ju jednoducho zložiť do malých rozmerov. Pokiaľ ju nepoužívate, jednoducho prepravku zložíte a necháte v kufri.

Látkové boxy sa hodia len na účely, ako sú výstavy. Umožňujú psovi mať svoje miesto v neznámom prostredí, ale nie sú vhodné pre dlhšie cestovanie. Nedá sa s ňou moc manipulovať, nemajú pevnú podložku a so psom vnútri box nikam neprenesiete. Preto sa hodí skôr ako cestovná búda.

Vlakom alebo na okolo?

Jazdu vlakom niektorí psi milujú. Tie menšie ľahko prepravíte v cestovnej taške. Ak je táto taška navyše z nepremokavého materiálu, berie sa pes v taške ako batožina. Väčšieho hafana by ste len ťažko nosili na ramenách v tejto taške, preto musí cestovať na vodítku. Pre väčšie súkromie môžete využiť látkový box, ktorý sme spomenuli vyššie.

Vo vlaku musí mať pes náhubok a byť na vodítku. Ani náhubok ho však nesmie obmedzovať. Zrýchlené dýchanie, doširoka otvorená papuľa a zívanie sú známkou nervozity. Náhubok musí toto všetko psovi umožňovať. Voľte veľkosť, v ktorej si pes môže bez problému zívnuť.

Milujete objavovanie sveta na bicykli? Radi by ste brávali vášho miláčika na vychádzky so sebou, ale viete, že toľko neubehne? Ak ste majiteľom malého psíka, pripevníte na bicykel nosič v podobe košíka, ktorý je opatrený klietkou alebo sieťkou, aby vám nevyskočil. Toľko obľúbené vozíky za kolesá sa vyrábajú aj pre psov a sú vhodnou alternatívou pre väčšie plemená. Cestovať tak môžete aj na vzdialenosti, ktoré by váš miláčik normálne nezvládol.

Voda nesmie chýbať

Na cestách je dôležitá miska s vodou. Zvlášť ak cestujete za horúcich dní alebo letíte lietadlom. Dajú sa elegantne uchytiť na dvierka prepravky, takže sa nemusíte báť vyliatia. Dajte prednosť radšej plastovým výrobkom. Tie kovové môžu psa poraniť.

Cestujete bez prepravky vlakom alebo na bicykli? Nemáte možnosť ťahať ťažké a objemné misky? Využite skladacie misky zo silikónu. Teraz už zostáva si len užiť pohodové chvíle so štvornohým kamarátom.

 

Komentáre k: Cestovanie so psom na pohodu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.