Detské izby nemusia byť pestrofarebné ako papagáj Ara, aby sa v nich deti cítili spokojne. Škandinávsky štýl síce niekedy pôsobí trochu chladne, ale s použitím vhodných doplnkov dokážete aj vy vytvoriť deťom útulné (a rozhodne nie ľadové) kráľovstvo.

Škandinávsky štýl pochádza zo severských krajín (Dánsko, Švédsko, Nórsko), ale celkom rýchlo si ho obľúbili ľudia po celej Európe. Detské izby pôsobia minimalisticky, čisto, vzdušne a hlavne prakticky. Niektorým ľuďom pripadá tento štýl nevhodný, pretože nezahŕňa obvyklé pestré farby, ale aj bez nich sa dá vytvoriť miesto, ktoré budú deti milovať.

Myslite prakticky

Detské izby bývajú plné hračiek, napriek tomu môžu pôsobiť čisto. Vyberajte nábytok, ktorý je pekný, jednoduchý a zároveň praktický. Čo sa nezmestí do skríň či úložného priestoru, schovajte do štýlových drevených škatúľ alebo látkových vriec s obľúbenými motívmi. Nábytok rozmiestnite pozdĺž múrov, aby vznikol vzdušný priestor uprostred, ktorý môže slúžiť na hranie. Nezabudnite na pracovný stôl, ktorý by mal byť tiež čistý, aby čo najviac podporoval detskú fantáziu. Menšie deti určite ocenia posteľ v tvare domčeka, ktorú si môžu vyzdobiť podľa chuti.

Posteľ domček so zásuvkou Lotti

Škandinávsky štýl nie je len biela

V škandinávskom bývaní tvorí dominantu biela farba. Z dôvodu nedostatku denného svetla volia severania do svojich domovov svetlé farby, ktoré priestor opticky zosvetľujú. Okrem bielej sú obľúbené aj ďalšie tóny ako smotanová, krémová, svetlo šedá alebo béžová. Čierna alebo tmavo šedá farba potom tvorí zaujímavý kontrast. Hodí sa predovšetkým na doplnky alebo pre najmenšie deti, ktoré veľmi dobre vnímajú práve kontrastné farby. Voliť môžete aj módne pastelové farby (ružová, mint alebo i svetlo žltá). Pastelové farby izbu rozsvietia a zútulnia.

Bellamy Regál a šatníková skriňa Lotti Grey

Príroda okolo nás

Hlavné slovo má v Škandinávii drevo, ktoré navodzuje pocit tepla a vyvažuje chlad bielej farby. Ale pozor, žiadne masívne robustné kúsky. Aj tu platí zásada čistých hladkých línií. Ďalšími obľúbenými materiály sú sklo, kameň, kov alebo prírodné textílie ako papier a ľan. Hoci severania volia najradšej prírodné materiály, nebránia sa ani dizajnovým plastovým kúskom.

Doplnky voľte s citom

Hoci je škandinávsky štýl založený na minimalizme, netreba sa báť doplnkov. Len sa snažte viac premýšľať a vhodne kombinovať. Zásadným prvkom sú geometrické tvary. Zo všetkých izieb na vás pozerajú trojuholníkové girlandy, kosoštvorce, bodkované steny, šípky a pod.

Skrátka jednoduché a pozoruhodné motívy. Vaše deti si určite zamilujú originálne vankúšiky, lampičky v tvare mrakov, roztomilé zvieracie motívy (tučniaky, medvede, ..) či domčeky, ktoré môžu slúžiť ako domov pre bábiky alebo garáž pre autíčka. Ktorá detská duša by navyše neocenila spánok v domčekovej posteli?

 

Komentáre k: Keď chcete mať detskú izbu v škandinávskom štýle

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.