palety_nabytok_z_paliet_zena

DIY návod na paletové sedenie a stôl v 6 krokoch

Nábytok z paliet sa v súčasnosti teší veľkej obľube. Mnohí už podľahli tomuto trendu a záhrady im skrášľuje sedenie či iné kúsky exteriérového nábytku. Na čo všetko sa dajú palety využiť a ako si z nich spraviť záhradné sedenie? Skúste náš DIY návod na paletové sedenie

Využitie paliet v záhrade

Z paliet sa dá spraviť takmer hocičo. Môžete si z nich urobiť police na koreniny a bylinky, kvetináče, písacie stoly či komody do izieb. Ľudia ich využívajú ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Do záhrad si z nich vyrábajú záhradný nábytok, a to najmä záhradné sedenie. 

Tipov pre dokonalú záhradu máme pre vás naozaj veľa, no dnes si povieme, ako si svojpomocne vyrobiť záhradné sedenie pozostávajúce zo stola a stoličiek.

DIY návod na paletové sedenie so stolom

Na to, aby ste si mohli vyrobiť záhradné sedenie z paliet, potrebujete, samozrejme, v prvom rade palety. Okrem paliet budete potrebovať aj skrutky do dreva, farbu na drevo, prípadne aj nábytkové kolieska. K farbe na drevo si ešte pripravte plochý štetec, ku skrutkám skrutkovač a pre istotu aj dláto a uhlovú brúsku, keby bolo treba.

Príprava materiálu a náradia

Na začiatok si pripravíte všetok potrebný materiál a náradie, čo sme si uviedli. Keď máte všetko pripravené, môžete začať s prípravou paliet.

Ošetrenie paliet

V závislosti od toho, v akom stave sú palety, ich bude potrebné vyčistiť a prípadne aj obrúsiť. Odstráňte všetky triesky, ktoré vyčnievajú a vyčistite palety tak, aby mali hladký povrch.

Natieranie ochranným lakom

Najmä v prípade, kedy robíme nábytok do exteriéru, ho je potrebné ošetriť a natrieť špeciálnym ochranným lakom či farbou na drevo. Vďaka tomu vám palety dlhšie vydržia v pôvodnom stave a nezničia sa tak rýchlo.

Potrebné sušenie

Po natretí paliet ich nechajte dobre preschnúť. Na konkrétnom výrobku je vždy uvedená odporúčaná doba schnutia, ktorú by ste mali dodržať. Len tak si môžete byť istí, že vám ochranná vrstva poriadne uschla.

Výroba záhradného nábytku z paliet

Keď ochranná vrstva dôkladne uschne, môžete palety poukladať na seba tak, ako potrebujete. V prípade záhradného sedenia vám postačia tri palety na stoličku. Ak by ste chceli vyššie sedenie, môžete použiť aj viac paliet. 

Na sedenie vo veľkosti gauča vám zväčša budú stačiť štyri palety naukladané po dve na sebe a ďalšie dve ako chrbtová opierka. Mnoho kutilov si ešte z polovice palety urobí lakťové opierky. 

TIP: V prípade, že vám príde sedenie príliš nízke, môžete použiť ďalšie palety a zvýšiť si tak sedenie na požadovanú úroveň.

Pri tvorbe stola si vezmite paletu a na jej spodnú stranu priskrutkujte do rohov štyri stabilné kolieska. Vďaka tomu budete môcť stôl ľahšie presúvať. Podľa požadovanej výšky stola môžete následne použiť ďalšie palety.

Skladanie a upevnenie paliet

Samostatnou časťou je skladanie paliet. Takto uložené palety totiž môžeme buď nechať voľne položené, alebo ich pospájať. V tom prípade, že si ich necháte len voľne položené, ich môžete vždy prispôsobiť konkrétnej udalosti a tomu, ako ich zrovna chcete mať uložené.

Ak ich pospájate, budete ich mať v jednej forme. Zároveň však bude celá konštrukcia dostatočne pevná. Je to vhodné najmä pri deťoch, keďže zvyknú skákať, prípadne robiť prudké pohyby, ktorými by mohla konštrukcia stratiť svoj tvar alebo sa rozpadnúť.

TIP: Ak ste sa rozhodli palety napevno pospájať, upevniť ich môžete pomocou dlhých skrutiek. Tie vám zaistia požadovanú pevnosť a stabilitu záhradného nábytku.

Tipy pre ešte krajšie záhradné sedenie z paliet

Keď máte záhradné sedenie z paliet hotové, môžete prejsť k tej kreatívnejšej časti, kde netreba žiadne návody. Už pri čistení a brúsení paliet ste si ich mohli rôzne nafarbiť a zladiť tak s vašou záhradou. Ešte stále však máte množstvo možností, čo s nimi ďalej urobiť.

Samotné sedenie môžete urobiť komfortnejším a esteticky prijateľnejším vďaka rôznym podsedákom a vankúšom. Podľa štýlu, v akom sa nesie váš dom, terasa či záhrada, si viete dotvoriť aj vaše nové záhradné sedenie.

Využívate palety na záhrade?

Z paliet sa dá urobiť naozaj hocičo. Okrem vyššie uvedeného paletového sedenia so stolom si môžete urobiť pokojne aj hojdačku či police na kvetináče. Všetko je len na vás a na vašej predstavivosti a šikovnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *