Ako vybrať ideálnu tapetu?

Tapety zažívajú už nejaký ten piatok viac než vydarené obdobie. Svedčí o tom nielen široká trhová ponuka mnohých výrobcov, ale predovšetkým dopyt po tapetách, ktorý je v súčasnosti nesmierne vysoký. Možno sa zamýšľate, prečo sa tento retro trend vracia späť do módy. Navyše, ako vlastne vybrať ideálnu tapetu?

Prečo tapety?

Tapety ponúkajú svojim majiteľom poriadne dlhú radu výhod. Okrem toho, že dodávajú stenám ten správny šmrnc a vkusne oživujú interiér, nemožno opomenúť ani ich technické vlastnosti. 

Tapety napríklad čiastočne tlmia zvuky a majú aj výborné izolačné vlastnosti 

Dokonca, niektorým druhom tapiet nahráva do karát, že sú pretierateľné (možnosť individuálnej voľby namiešanej farby), umývateľné alebo svetlostále.

Tapety predstavujú ideálny spôsob nielen na skrášlenie vášho domova, ale taktiež na prekrytie nedostatkov stien či vyrovnanie drobných nerovností.

Ako vybrať tapetu?

Pri výbere tapety sa zamerajte predovšetkým na jej materiál, ktorý určuje, do akej miestnosti je tapeta vhodná, resp. nevhodná. 

Nezabúdajte ani na farebné a grafické prevedenie. Aj preto je len na vás, či dáte prednosť klasickým vzorom, alebo uprednostníte modernejšie alternatívy.

Vliesové tapety

Vliesové tapety patria k tým najobľúbenejším a najžiadanejším. Ich nespornou výhodou je jednoduchý spôsob aplikácie na stenu a univerzálnosť použitia. Vliesové tapety sú totižto vhodné na akékoľvek steny v interiéri, vrátane spální a obývacích izieb.

Vinylové tapety

Vinylové tapety sú jedny z najkvalitnejších tapiet na trhu. Tento status získali vďaka odolnosti voči vode a oderom. Navyše, patria do kategórie umývateľných tapiet, na ktorých údržbu vám postačí mydlová voda. Vzhľadom na tieto nezameniteľné vlastnosti sú perfektnou voľbou do kúpeľní, kuchýň, detských izieb, predsiení či chodieb.

Textilné tapety

Textilné tapety sú v súčasnosti trhovo dostupné na vliesovom podklade. Vďaka tomu sú elegantnou, ba priam luxusnou interiérovou dekoráciou. Práve preto sú vhodné do spální a obývacích izieb. Mimochodom, textilné tapety zvyknú oplývať jedinečnými reliéfnymi vzormi.

Fototapety a 3D tapety

Tapety z vlastných fotografií a 3D tapety majú schopnosť doslova a do písmena pretvoriť interiérové priestory do úplne iných dizajnových rozmerov. Okrem toho, že vynikajú jedinečným grafickým prevedením, sú ľahko umývateľné a odolné voči vode.

Vedeli ste, že 3D tapety sa dajú aplikovať aj na nábytok, dvere či posteľ?

Papierové tapety

Papierové tapety sa tešia popularite medzi zákazníkmi najmä pre svoju nízku cenu, ktorá z nich robí ideálnu voľbu na chaty, chalupy či na chodbové steny. V porovnaní s inými typmi neponúkajú takú vysokú odolnosť alebo možnosť umývania. Často sa predávajú s detskými vzormi, vďaka čomu sú vhodným riešením aj pre detské izby.

Náš tip: Na zvýraznenie stien, ohraničenie prechodov alebo oddelenie jednotlivých druhov tapiet môžete použiť ozdobné pásy – bordúry.

Výber tapety – čo by ste ešte mali vedieť?

  • Svetlé odtiene opticky zväčšujú a rozširujú priestor
  • Tmavé odtiene opticky zmenšujú a zužujú priestor
  • Vodorovné vzory opticky znižujú priestor
  • Zvislé vzory opticky zvyšujú priestor

Upozornenie: Síce sa hovorí, že voči gustu žiaden dišputát, no nepreháňajte to s prílišným kombinovaním vzorov a farieb. Zo začiatku sa vám to môže zdať ako správny postup, no v konečnom dôsledku bude efekt kontraproduktívny.

Výber tapety – čo by ste ešte mali vedieť?

  • Svetlé odtiene opticky zväčšujú a rozširujú priestor
  • Tmavé odtiene opticky zmenšujú a zužujú priestor
  • Vodorovné vzory opticky znižujú priestor
  • Zvislé vzory opticky zvyšujú priestor

Upozornenie: Síce sa hovorí, že voči gustu žiaden dišputát, no nepreháňajte to s prílišným kombinovaním vzorov a farieb. Zo začiatku sa vám to môže zdať ako správny postup, no v konečnom dôsledku bude efekt kontraproduktívny.

Trendy tip na záver

Vedeli ste, že farbou roka 2020 je klasická modrá?

Tejto pocty sa jej dostalo od spoločnosti Pantone, ktorá každoročne vyberá najvplyvnejšiu farbu pre nasledujúce obdobie. Odborníci z „fachu“ sa na odtieni klasickej modrej zhodli z prostých dôvodov. Ľuďom pripomína nekončiacu oblohu, pričom pôsobí elegantne, jednoducho a upokojujúco. Navyše, podľa hlavných protagonistov spoločnosti vyjadruje sebavedomie a zlepšuje koncentráciu.

Prečo to ale všetko spomíname? Tieto fakty totižto súvisia s naším trendovým tipom na záver. Čo by ste povedali na klasickú modrú farbu v spojitosti s výberom tapety? Teraz, keď už viete, ako správne vybrať tapetu, by to mohla byť viac než vydarená kombinácia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *